#WykresDnia: Energia droga przed zimą

Jest początek września, już tylko tygodnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a europejskie ceny energii są gorące.

Publikacja: 03.09.2021 09:37

#WykresDnia: Energia droga przed zimą

Foto: Adobestock

twitter.com

Francja: 110 euro, Hiszpania: 137 euro, Włochy: 145 euro, Niemcy: 110 euro, Wielka Brytania 162 funty (cena najwyższa w historii o tej porze roku).

twitter.com

Koszty gazu ziemnego i energii elektrycznej poszybowały w górę w całej Europie, osiągając rekordy w niektórych krajach, ponieważ firmy ponownie otwierają się, a pracownicy wracają do biura. W Niemczech hurtowe ceny energii elektrycznej wzrosły w tym roku o ponad 60 proc.

Ceny energii rosną na całym świecie, gdy gospodarka światowa wychodzi z pandemii, co budzi obawy o inflację. W Europie plany dekarbonizacji gospodarki również odgrywają pewną rolę, ponieważ przedsiębiorstwa użyteczności publicznej muszą płacić niemal rekordowe ceny, aby kupić pozwolenia na emisję CO2 niezbędne do utrzymania wytwarzania energii elektrycznej z paliw kopalnych. Dodajmy do tego niedobór gazu ziemnego, a rezultatem są wysokie ceny energii elektrycznej, a konsumenci w końcu będą musieli zapłacić rachunek. Hiszpania została już zmuszona do obniżenia podatków energetycznych, ponieważ ceny energii elektrycznej osiągnęły rekordowy poziom, a Wielka Brytania ma pozwolić przedsiębiorstwom użyteczności publicznej na podniesienie rachunków po raz drugi w tym roku, co dotknie 15 milionów ludzi.

Wyższe koszty energii będą się utrzymywać. Rosja przewozi mniej gazu do Europy, a Azja przewozi ładunek skroplonego gazu ziemnego, co utrudnia uzupełnianie wyczerpanych magazynów po mroźnej zimie. Wzorcowe europejskie ceny gazu osiągnęły już rekord, a wszystko to podnosi ceny energii elektrycznej i zwiększa zyski przedsiębiorstw użyteczności publicznej, w tym niemieckiej RWE AG i francuskiej Engie SA.

Inflacja w Europie rośnie wraz z ożywieniem gospodarek i wzrostem cen surowców. Koszty konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w lipcu o 2,2%, co jest najwyższym wskaźnikiem od października 2018 roku.

Podczas gdy Europa ma jedne z najbardziej ambitnych planów dekarbonizacji na świecie, ogłoszono propozycje obniżenia emisji o co najmniej 55% w stosunku do poziomu z 1990 r. do 2030 r., niektóre kraje zaczęły opierać się na częściach agendy I.

Francja lobbuje za kulisami, aby zredukować lub opóźnić nowo proponowany rynek emisji dwutlenku węgla dla ogrzewania i transportu drogowego. Kilka krajów, w tym Holandia i Węgry, jest również zaniepokojonych jego wpływem społecznym, według dyplomatów UE zaznajomionych z rozmowami. W Wielkiej Brytanii pojawiają się pytania o koszt spełnienia Net Zero. Nadal nie jest jasne, jak zrealizować cel rządu, który polega na przekonywaniu co roku 600 tys. ludzi do wyburzenia kotłów gazowych i zastąpienia ich drogimi pompami ciepła.

Tymczasem w czwartek europejskie hurtowe ceny spotowej energii elektrycznej były zróżnicowane, przy czym Niemcy zrezygnowały z prognoz dotyczących zwiększonej podaży energii ze źródeł odnawialnych, podczas gdy ceny we Francji były zasadniczo stabilne.

Niemieckie piątkowe obciążenie podstawowe TRDEBD1 spadło o 9,6% do 108,5 euro za megawatogodzinę (MWh), doprowadzając do parytetu z równoważnym francuskim kontraktem TRFRBD1, który pozostał na niezmienionym poziomie 108 euro/MWh.

- Podstawy pogodowe są ogólnie niedźwiedzie, ponieważ konsumpcja spada przed weekendem, a zarówno energia wiatrowa, jak i słoneczna rosną w krajach Europy Środkowo-Zachodniej z wyjątkiem Francji - powiedzieli analitycy Refinitiv.

Oczekuje się, że produkcja energii z turbin wiatrowych w Niemczech wzrośnie do 9,0 gigawatów (GW) w piątek z 3,5 GW dzień wcześniej, wynika z danych Refinitiv Eikon.

Przewiduje się, że w piątek podaż energii słonecznej w kraju wzrośnie o 1,5 GW do 10,6 GW. Dostępność energetyki jądrowej we Francji utrzymywała się na stałym poziomie 77,7% mocy zainstalowanej. MOC/FR.

Oczekuje się, że zużycie energii w Niemczech spadnie dziennie o 900 MW do 55,8 GW w piątek, podczas gdy we Francji w tym samym okresie spadnie 1 GW.

Wzdłuż krzywej, niemieckie obciążenie bazowe Cal '22 TRDEBYZ2 zwiększyło się o 0,9% do 88 euro/MWh, po szczytach kontraktów z poprzedniej sesji.

Francuski odpowiednik TRFRBYZ2 nie był przedmiotem obrotu po zamknięciu ceną 91,8 euro. W grudniu 2021 r. wygasające uprawnienia CFI2Zc1 Europejskie uprawnienia CO2 wzrosły o 0,9% do 60,68 euro za tonę. Jego przejście do powyżej 60 euro następuje kilka tygodni wcześniej, poinformował UniCredit w nocie badawczej dodając, że spodziewano się tego na początku obrad Parlamentu Europejskiego nad pakietem Fit for 55. UniCredit powołał się na handel techniczny i zainteresowanie inwestorów za dynamiką emisji dwutlenku węgla.

Węgiel kamienny z dostawą do Europy Północnej w 2022 r. TRAPI2Yc1 nie był przedmiotem obrotu, osiągając poziom 116 USD za tonę, najwyższy od 2012 r.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty