#WykresDnia: Gra przeciw Tesli

Inwestor Michael Burry, zwany "Big Short", zwiększa swój zakład przeciwko Tesli – i ujawnia nowy, przeciwko Cathie Wood.

Publikacja: 17.08.2021 09:17

Elon Musk, prezes Tesli

Elon Musk, prezes Tesli

Foto: AFP

parkiet.com

Burry's Scion Asset Management posiadało pod koniec czerwca niedźwiedzie opcje sprzedaży prawie 1,1 miliona akcji Tesli o wartości 731 milionów dolarów, co stanowi wzrost w porównaniu z opcjami sprzedaży 800.000 akcji trzy miesiące wcześniej, wynika z dokumentów regulacyjnych. Kupił również opcje na 235 500 akcji Wood's Ark Innovation ETF. Burry jest najbardziej znany ze swojego ogromnego zakładu przeciwko amerykańskiej bańce mieszkaniowej.

Inwestor wielokrotnie oskarżał Muska i jego firmę zajmującą się pojazdami elektrycznymi o zbyt duże obietnice i niedostateczne dostawy. Powiedział również, że wycena Tesli nie jest trwała i że jej akcje spadną. Jednak akcje Tesli wzrosły ponad siedmiokrotnie od początku 2020 roku.

Flagowy fundusz giełdowy firmy Wood, który od początku 2020 r. zwiększył ponad dwukrotnie swoją wartość, inwestuje w wzrostowe akcje, w tym Zoom, Coinbase i Shopify – i zalicza Teslę do swojego największego holdingu.

Opcje Scion dają mu prawo do sprzedaży akcji Tesli lub Ark po określonych „cenach wykonania" przed określonymi datami wygaśnięcia. Jeżeli ceny akcji spółek spadną poniżej odpowiednich kursów wykonania przed wygaśnięciem opcji, fundusz może sprzedać akcje z zyskiem. Dokładne warunki opcji sprzedaży oraz termin ich zakupu nie są ujawniane.

Flagowy fundusz giełdowy Cathie Wood i jej firma Ark Investment Management ściągnęły miliardy w zeszłym roku po tym, jak jej tematyczne zakłady skoncentrowane na technologii pokonały rynek w 2020 roku.

Burry od miesięcy ostrzegał przed niezrównoważonymi wycenami na rynku. W czerwcu ostrzegł, że inwestorzy detaliczni mogą zostać wciągnięci w „matkę wszystkich krachów", inwestując w kryptowaluty i akcje memów.

W lutowym tweecie, który od tego czasu został usunięty, Burry powiedział, że obietnice Wooda dotyczące destrukcyjnego wzrostu i technologii transformacyjnych nie zostaną zrealizowane. „Shades of Gary Pilgrim i PBHG Growth z lat 90. lub Gerald Tsai i Manhattan Fund w latach 60." – napisał na Twitterze.

Ark „określa epokę" – kontynuował Burry. „Jeśli znasz swoją historię, jest tutaj wzór, który może ci pomóc. Jeśli nie, jesteś skazany na powtórzenie go".

Scion dokonał kilku innych zmian w swoim portfolio w ostatnim kwartale. Kupił akcje Discovery i kupił bycze opcje kupna na Walmart, Cardinal Health i McKesson. Z drugiej strony sprzedał swoje udziały w Occidental Petroleum, Meredith i Zymeworks.

Burry jest najbardziej znany ze swojego ogromnego zakładu przeciwko amerykańskiej bańce mieszkaniowej w połowie 2000 roku, przedstawionej w książce Michaela Lewisa „The Big Short". Pomógł także utorować drogę szaleństwu zakupów GameStop na początku tego roku, inwestując w sprzedawcę gier wideo i wywierając presję na jego dyrektorów, aby wprowadzili zmiany w 2019 roku.

ARKK spadł o 2,6 proc. w Nowym Jorku przy szerokich spadkach akcji spółek technologicznych. Tesla spadła o 4,3 proc., gdy Stany Zjednoczone rozpoczęły formalne dochodzenie w sprawie systemu Autopilot firmy.

National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) poinformowała, że ??otworzyła formalną kontrolę bezpieczeństwa w systemie wspomagania kierowcy Tesli Autopilot w 765 000 amerykańskich pojazdów zbudowanych od 2014 roku po serii wypadków z udziałem pojazdów uprzywilejowanych. Od stycznia 2018 r. NHTSA  zidentyfikował 11 wypadków, w których modele Tesli „spotkały się ze sytuacjami pierwszej pomocy, a następnie uderzyły w jeden lub więcej pojazdów biorących w nich udział".

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty