Analizy

Analitycy typują spółki zagraniczne

Giełdowi eksperci wskazali spółki z rynków zagranicznych, które mają obiecujące perspektywy. Na kogo stawiają w tym tygodniu?
Foto: AFP

Każdy analityk podaje uzasadnienie swojego wyboru na gruncie analizy technicznej lub fundamentalnej, i wskazuje istotne poziomy cenowe na wykresie. Eksperci wskazują spółki o potencjale wzrostowym lub spadkowym (możliwa jest krótka sprzedaż lub zawarcie kontraktu CFD). Poniżej prezentujemy proponowane spółki wraz z wykresami.

Krzysztof Borowski, ekspert IBiUG SGH

TYP: Iren Ord

Cena akcji wydaje się kończyć korektę spadkową – po zatrzymaniu na 23,6 proc. zniesienia Fibonacciego ostatniej fali wzrostowej, wyraźnie zakręciła w górę. Doszło do przełamania średniej ruchomej 13-sesyjnej (wskazanie kupna). Na ROC i RIS pojawiły się wstępne wskazania kupna, a MACD zmniejszył dystans do swojej średniej. Wszystkie te wskaźniki i oscylatory mają duży potencjał wzrostowy. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja sugeruje powolny napływ środków, a A/D Chaikina przełamał linię sygnalną w górę.

Adam Narczewski, Dyrektor Zarządzający w Admiral Markets

TYP: Johnson & Johnson

Johnson & Johnson, światowy koncern farmaceutyczny i kosmetyczny, systematycznie zwiększa swoją wartość, co nie uciekło uwadze inwestorów. Od czasów kryzysu w 2008 r., kurs akcji wzrósł o ponad 260 proc. a w tym roku już prawie 14 proc. (mniej niż indeks szerokiego rynku ale to z powodu bety – 0,68). Spółka jest w trendzie wzrostowym przeplatanym ok. 5-proc. korektami. J&J wygląda solidnie pod względem finansowym - przychody oraz zyski stabilnie rosną a firma generuje atrakcyjną marżę netto na poziomie 22,87 proc. Zwrot na kapitale własnym 23,01 proc. również wyróżnia spółkę na tle konkurencji. Po dokonaniu kilku akwizycji w ostatnich latach, rośnie dług (do ponad 32 mld dol.), ale też i poziom gotówki. Dobrą kondycję finansową podsumowują wolne przepływy pieniężne, które przekroczyły już 16 mld dol. Zaskakująco dobrze prezentuje się też stopa zwrotu na zainwestowanym kapitale (ROIC), która wynosi 30 proc. i zdecydowanie przekracza średni ważony koszt kapitału (WACC) 6,23 proc. Wskaźnikowo spółka jest dość atrakcyjna. Ryzyka, w tego typu firmach to zawsze aspekty prawne i odszkodowania, które mogą być bardzo wysokie - obecnie sąd w USA rozstrzyga sprawę talku dla dzieci, który może być rakotwórczy.

Akcje J&J są bardzo płynne, więc nie możemy spodziewać sie sporych ruchów, nawet przy dużej zmienności. Po osiągnięciu tegorocznych szczytów na poziomie prawie 137 dol., kurs akcji skorygował te wzrosty w okolice 131 dol. (czyli zniesienie 38,2 proc. ostatniej fali wzrostowej). Wybicie tego wsparcia może skutkować wydłużeniem korekty w okolice 129 dol. To będzie już dość mocne wsparcie (zniesienie 50 proc., szczyty z marca oraz zasięg ostatniej korekty), które trudno będzie rynkowi wybić. Bardziej prawdopodobny scenariusz to wybicie pierwszego oporu na 133,5 dol. oraz atak na tegoroczne szczyty.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły