#WykresDnia: Czy nikt nie widzi?

Po bańce internetowej i mieszkaniowej nadeszła kolejna. Równie groźna?

Publikacja: 03.06.2020 09:48

#WykresDnia: Czy nikt nie widzi?

Foto: AFP

parkiet.com

To niezwykłe, że z perspektywy czasu wszyscy zgadzają się, że była bańka technologiczna, a następnie bańka mieszkaniowa, ale patrząc na wiele wskaźników wyceny/wykresów nikt dziś nie widzi problemu. Czy nikt w finansach nie stosuje naukowej metody badań i analiz? - pyta analityk. Prezentuje na wykresie korelację pomiędzy S&P Composite 1500 a wskaźnikiem Q – zwanym też Q Tobina. To stosunek ceny kapitału na giełdzie do ekonomicznego kosztu odtworzenia tej porcji kapitału. Firmy inwestują, gdy q>1, ponieważ prawo do kapitału rzeczowego, którego stworzenie kosztuje 1, są w stanie sprzedać na giełdzie za cenę wyższą niż 1. Zatem odpowiednio długa hossa sprzyja inwestycjom w gospodarce.

W miarę, jak interwencje Fed staja się większe i większe, bańki rosną i rosną. Ale teraz jest inaczej - argumentują inni. Im stopy procentowe są wyższe, tym bańka jest większa. Fed nie rozwiązuje problemów; on je stwarza. Tym razem stopy są niskie, bańka "wszystkiego" nabrzmiewa, a indeksy - np. Nasdaq - są znacznie wyżej niż stopy przy poprzednich bańkach.

parkiet.com

Już na początku maja zaczęły się pojawiać głosy, że akcje są tak przewartościowane, że ryzyko pęknięcia bańki - nazywanej "spekulacyjną" - jest coraz większe. S&P 500 rośnie od dołka z marca, jest obecnie na poziomie z końca lutego. Ostatnia sesja zakończyła sie kolejnym wzrostem - o 0.82 proc. - i wartość indeksu wynosiła na koniec wtorkowej sesji 3 080,82 punktów. Wiele prognoz zapowiada spadek nawet w rejon 2500 punktów. Jeszcze bardziej wzrósł Nasdaq. Po wtorkowej sesji, kiedy jego wartość zwiększyła się o 0,59 proc., osiągnęła 9 608,38 punktów - szczyt z 19 lutego, 9 817,18 punktów, jest coraz bliżej.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty