#WykresDnia: EBC wciąż puchnie

Bilans EBC osiągnął kolejny rekord na poziomie 7 643,2 biliona euro. Łączne aktywa wzrosły o 27,5 mld euro w wyniku QE. Bilans EBC wynosi teraz 77 proc. PKB strefy euro w porównaniu z 36 proc. Fed, 38,4 proc. BoE i 133 proc. BoJ.

Publikacja: 26.05.2021 09:09

#WykresDnia: EBC wciąż puchnie

Foto: Bloomberg

pbs.twimg.com

Tymczasem narasta presja na niemiecki Bundesbank, aby powstrzymać dalszą ekspansję zakupów aktywów przez Europejski Bank Centralny, ponieważ w Niemczech pogłębia się niepokój o przegrzanie gospodarcze i wyższą inflację w USA i Europie.

Zakulisowe spory z EBC, które prawdopodobnie ujawnią się na następnym posiedzeniu Rady Prezesów 10 czerwca, mogą wystawić 22-letnią wspólną walutę na jeden z największych testów, ponieważ Europa wychodzi z pandemii w różnym tempie.

Wysoka inflacja w USA, wynikająca z ogromnych bodźców fiskalnych i monetarnych, jest ważnym czynnikiem wywołującym konflikt w EBC. Rosną oczekiwania, że ??Rezerwa Federalna zacznie wycofywać się z poluzowania polityki pieniężnej na długo przed zaplanowanym wcześniej terminem zacieśnienia polityki pieniężnej w 2024 r., być może jeszcze w tym roku.

Dla kontrastu, silna frakcja EBC, planująca swój program skupu ratunkowego w związku z pandemią w wysokości 1,85 bln euro, chce utrzymać skup obligacji rządowych w kwartale lipiec-wrzesień na poziomie bliskim relatywnie wysokiemu poziomowi 80 mld euro miesięcznie z drugiego kwartału. Frakcja ta, podkreślając trwający zastój na rynkach pracy i słabe perspektywy inflacji w Europie do 2022 r., chce rozpocząć obniżanie miesięcznych wolumenów PEPP od września. Grupa ta preferuje wykorzystanie całego programu do końca marca 2022 r., kiedy planowane jest wyczerpanie OIPE, przed ewentualnym przedłużeniem.

Atmosfera polityczna w Niemczech rozgrzewa się na cztery miesiące przed wyborami powszechnymi 26 września. Możliwa jest niezwykle szeroka gama potencjalnych rządów koalicyjnych, być może wraz z utworzeniem pierwszego powojennego rządu czteropartyjnego w Niemczech, po przejściu na emeryturę wieloletniej konserwatywnej kanclerz Angeli Merkel. Zieloni, którzy osiągają wysokie wyniki w sondażach i oczekują, że wejdą do koalicji po wrześniu chcą, aby stopy procentowe w Europie pozostały bardzo niskie, aby finansować zakrojone na szeroką skalę programy społeczne, infrastrukturalne i „zielonej gospodarki".

Przeciwstawiając się temu poglądowi, wysoko postawione osoby łączące dominujące ugrupowanie Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej/Chrześcijańsko-Społecznej Merkel i Partię Socjaldemokratyczną (SPD), obecnie koalicjantów Merkel w Berlinie, opublikowały 11 maja w Süddeutsche Zeitung ostrzeżenie przed możliwą „eksplozją społeczną i polaryzacją polityczną" wywołaną polityką EBC. Jeden z sygnatariuszy powiedział OMFIF: „Nasza inicjatywa normalizacji polityki pieniężnej EBC jest wybuchowa, ponieważ ostatecznie wpływa na wewnętrzne funkcjonowanie i spójność strefy euro. To wyjaśnia, dlaczego na najwyższym szczeblu niemieckiej polityki ludzie tego nie komentują. Widzą, podobnie jak my, ryzyko związane z przedłużeniem obecnego kursu [EBC], ale chcą zamknąć w szafie wielkiego słonia w pokoju - polityczne konsekwencje zmiany strategii - co, biorąc pod uwagę pandemię, jest całkiem zrozumiałe.

Tymczasem Yannis Stournaras, prezes Banku Grecji uważa, że EBC musi całkowicie otworzyć krany pieniężne, ponieważ gospodarka strefy euro jest wciąż pod wpływem pandemii koronawirusa pomimo postępów w kampaniach szczepień.

Przedstawiciele EBC dokonają przeglądu tempa zakupów obligacji w trybie pilnym na posiedzeniu 10 czerwca w kontekście poprawy sytuacji gospodarczej. Wskaźniki wzrostu i inokulacji rosną w strefie euro wraz ze spadkiem przypadków COVID-19.

Jednak Stournaras powiedział Reuterowi, że ożywienie pozostaje kruche i ponieważ nie ma dowodów wskazujących na erę wysokiej inflacji w dającej się przewidzieć przyszłości, jest zbyt wcześnie, aby EBC spowolnił awaryjne zakupy obligacji.

W związku z prognozą utrzymywania się inflacji poniżej celu EBC na poziomie 2 proc. w nadchodzących latach, Stournaras poparł kontynuację programu EBC na wypadek pandemii (PEPP) w wysokości 1,85 bln euro w obecnym okresie. - W tej chwili nie widzę powodu, aby wprowadzać jakiekolwiek zmiany (w tempie PEPP) – powiedział.

Zakupy wzrosły w połowie marca i od tego czasu osiągają 80 miliardów euro miesięcznie i chociaż prezes EBC Christine Lagarde zasygnalizowała, że ??jest za wcześnie, aby omawiać środki nadzwyczajne, niektórzy konserwatywni członkowie Rada Prezesów EBC chcą ich ograniczenia. Klaas Knot, prezes holenderskiego banku centralnego, powiedział Reuterowi w zeszłym miesiącu, że EBC może nadal stymulować gospodarkę poprzez program skupu aktywów (APP). Uruchomiona w 2015 roku aplikacja wyklucza Grecję ze względu na jej niski rating kredytowy i obecnie kosztuje 20 miliardów euro miesięcznie.

Stournaras powiedział, że czas na rezygnację z PEPP, który ma obowiązywać co najmniej do marca 2022 r., jeszcze nie nadszedł. - Nie sądzę, żeby to był odpowiedni czas, aby dokonać tej zmiany - powiedział. - Oczywiście w pewnym momencie w przyszłości tak się stanie, nie ma co do tego wątpliwości. Musimy pomyśleć o płynnym przejściu z PEPP do APP.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty