#WykresDnia: S&P 500 ponad 4000!

Podczas gdy wzrost indeksu z poziomu 2000 do 3000 w lipcu 2019 r. zajął prawie 5 lat, ostatnia podróż o 1000 punktów w górę trwała około 21 miesięcy.

Publikacja: 02.04.2021 09:39

#WykresDnia: S&P 500 ponad 4000!

Foto: Bloomberg

pbs.twimg.com

Akcje spółek technologii i energii sprawiły, że indeksy amerykańskie osiągnęły w czwartek nowy rekord, podczas gdy obligacje rządowe wzrosły. S&P 500 po raz pierwszy przekroczył 4000 punktów, ponieważ inwestorzy rozpoczynają drugi kwartał z optymizmem co do powrotu do zdrowia po koronawirusie. Indeks wzrósł o prawie 1,2 proc., osiągając w czwartek rekordowy poziom 4019 punktów. Dow wzrósł o 171 punktów, czyli 0,5 proc., podczas gdy Nasdaq Composite podskoczył o 1,8 proc. Rentowność referencyjnych 10-letnich papierów skarbowych, która gwałtownie wzrosła w pierwszym kwartale, gdy inwestorzy obstawiali gwałtowny wzrost inflacji po ponownym otwarciu gospodarek, spadła o 0,07 punktu procentowego do 1,67 proc. Wzrost rentowności obligacji skarbowych nieco się nasilił po tym, jak liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w zeszłym tygodniu o 61 000 do 719 000, co jest wynikiem wyższym niż prognozowane przez ekonomistów z Wall Street 680 000.

Inwestorzy kontynuują również solidny, choć burzliwy pierwszy kwartał, który zakończył się w środę. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku S&P 500 zyskał 5,8 proc.. Indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 7,8 proc., podczas gdy Nasdaq, który znalazł się pod presją w ostatnich miesiącach, wzrósł o skromniejsze 2,8 proc.

Kwiecień był historycznie mocnym miesiącem dla amerykańskich akcji. Według Ryana Detricka, stratega rynku finansowego LPL, zamknęły się wyżej w ciągu 14 miesiąca z ostatnich 15 lat. Optymizm wzrósł po tym, jak Institute for Supply Management podał, że aktywność produkcyjna w USA wzrosła w marcu dziesiąty miesiąc z rzędu. Rosnący popyt pomógł zrównoważyć wpływ zawirowań w łańcuchach dostaw i rosnących cen towarów.

- Konsumenci stali się bardziej optymistyczni w ostatnich miesiącach, ponieważ rosnąca dystrybucja szczepionek i wyraźny spadek liczby nowych przypadków Covid-19 dostarczyły namacalnych dowodów na postęp i rosnące poczucie, że nadchodzą lepsze dni, być może wcześniej niż oczekiwano- powiedział CNN Jim Baird, szef dyrektor ds. inwestycji w Plante Moran Financial Advisors. - Nic dziwnego, że optymizm przełożył się na większą gotowość do wydawania pieniędzy – dodał.

Jednak raport o zatrudnieniu był bardziej istotny dla wyników rynków akcji i obligacji, powiedział Christian Keller, szef badań ekonomicznych w Barclays, ponieważ Rezerwa Federalna zasygnalizowała, że ??amerykański bank centralny raczej nie zaostrzy polityki pieniężnej, podczas gdy bezrobocie pozostanie wysokie - pisze Financial Times.

- Rezerwa Federalna nie zmieni swojej retoryki bez dodatkowych dowodów na to, jak rynek pracy będzie się prawdopodobnie rozwijał w ciągu najbliższych sześciu miesięcy"- dodał Keller. Kolejny impuls dla firm technologicznych pochodzi z planu wydatków na infrastrukturę o wartości 2 bilionów dolarów, ogłoszonego w środę przez prezydenta USA Joe Bidena, który obejmował duże proponowane inwestycje w badania naukowe i internet szerokopasmowy.

Akcje azjatyckie i amerykańskie kontrakty terminowe na akcje odnotowały w piątek skromne wzrosty po tym, jak akcje USA osiągnęły rekordowy poziom optymizmu po stymulującym ożywieniu gospodarczym. Wolumeny obrotu były poniżej średniej ze względu na święta.

Producenci chipów wzmocnili akcje Korei Południowej po raporcie, że USA planują spotkać się z firmami zajmującymi się półprzewodnikami i samochodami w celu omówienia globalnego niedoboru mikroprocesorów. Indeksy giełd w regionie Azji i Pacyfiku rosły drugi dzień.

Inwestorzy na razie spoglądają w przeszłość, na pogarszającą się sytuację związaną z pandemią i takie ruchy, jak decyzja Chile o zamknięciu granic w kwietniu i blokada we Francji. Pozostają skoncentrowani na ryzyku inflacyjnym w obliczu ożywienia gospodarczego.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty