#WykresDnia: Wzrost zaufania niemieckich konsumentów

Indeks zaufania Gfk wzrósł do -6,2 w kwietniu, z -12,7 w marcu. Silne wzrosty odnotowały oczekiwania dochodowe i skłonność do zakupów. Badanie nie obejmuje jednak najnowszych wydarzeń związanych z pandemią i chaosem politycznym.

Publikacja: 25.03.2021 08:25

#WykresDnia: Wzrost zaufania niemieckich konsumentów

Foto: AFP

parkiet.com

Nastroje niemieckich konsumentów mają wzrosnąć w kwietniu, dzięki złagodzeniu twardej blokady na początku marca, a także spadkowi wskaźników infekcji w czasie badania, podała grupa badawcza GfK. Perspektywiczny indeks nastrojów konsumentów GfK ma wzrosnąć do minus 6,2 punktu w kwietniu ze zrewidowanego minus 12,7 punktu w marcu. Wzrost ten przewyższa prognozy ekonomistów ankietowanych przez The Wall Street Journal, którzy spodziewali się wzrostu nastrojów konsumentów do minus 12,9 punktu.

Ponieważ badanie odbyło się między 4 a 15 marca, nie zostały wzięte pod uwagę zamnieszanie związane ze szczepionką AstraZeneca, znaczny wzrost liczby infekcji w ciągu ostatnich kilku dni i zaostrzenie ograniczeń - podkreśliła GfK. - Twarda blokada poważnie nadszarpnie zaufanie konsumentów, a obecna poprawa będzie jednorazowa - powiedział Rolf Burkl, ekspert ds. konsumentów w GfK.

GfK wykorzystuje dane z trzech subindeksów z bieżącego miesiąca do wyliczenia nastrojów na nadchodzący miesiąc, mierząc oczekiwania gospodarcze, oczekiwania dochodowe i skłonność do zakupów. W marcu trzy subindeksy odnotowały silny wzrost.

Oczekiwania dochodowe znacząco przyczyniły się do gwałtownego wzrostu zaufania konsumentów, osiągając najwyższy od 12 miesięcy poziom, rosnąc do 22,3 punktu z 6,5 w lutym. Według GfK wraz z ponownym otwarciem dużej części sektora handlu detalicznego pracownicy tego sektora coraz częściej oczekują, że praca krótkoterminowa zostanie ograniczona i po raz kolejny mogą spodziewać się wzrostu dochodów.

Ze względu na rosnące oczekiwania dochodowe, w marcu wzrosła również skłonność do zakupów, do 12,3 punktu z 7,4 punktu w lutym. Perspektywy gospodarcze ponownie się poprawiły, a wskaźnik oczekiwań gospodarczych wzrósł do 17,7 pkt z 8,0 pkt w lutym. W momencie badania ponowne otwarcie wielu sklepów lub usług pobudziło optymizm gospodarczy. Ponadto poprawiły się również perspektywy niemieckiego eksportu, ponieważ prognozy wzrostu zarówno w USA, jak i Chinach zostały zrewidowane w górę, częściowo w wyniku szeroko zakrojonych programów pomocowych.

Burkl powiedział, że po zaostrzeniu ograniczeń na trwałe ożywienie zaufania konsumentów będzie trzeba długo czekać, co oznacza trudne czasy dla sprzedawców detalicznych i producentów.

Najnowsze wyniki są zgodne z przewidywaniami z poprzedniego badania. Gfk zapowiadał wtedy, że nastroje konsumentów mają się poprawić w marcu, po załamaniu spowodowanym zaostrzeniem ograniczeń dotyczących koronawirusa na początku roku. - Niedawny spadek wskaźników infekcji i rozpoczęcie programu szczepień podsycają nadzieje na szybkie złagodzenie środków - mówił wtedy Rolf Buerkl. Indeks nastrojów konsumentów GfK wzrósł do minus 12,9 punktu w marcu ze zrewidowanego minus 15,5 punktu w lutym. Wzrost jest wyższy od prognoz ekonomistów ankietowanych przez The Wall Street Journal, którzy oczekiwali poziomu minus 14,5 punktu.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii pozytywna reakcja na budżet, w połączeniu z udanym wprowadzeniem szczepionek i planem działania po zakończeniu lockdownu wprawiła konsumentów w nastrój tak dobry, by zacząć wydawać swoje dodatkowe oszczędności. Ogólny wskaźnik nastrojów konsumentów Gfk wzrósł o siedem punktów do -16 w marcu. Każda z pięciu składających się na niego miar była lepsza od danych zanotowanych w lutym pokazując, że konsumenci są dużo bardziej optymistycznie nastawieni do swojej sytuacji ekonomicznej. Postrzeganie ogólnej sytuacji gospodarczej w ciągu następnych 12 miesięcy wzrosło o 13 punktów, do -17. W styczniu miara oscylowała na poziomie -44, a w marcu 2020 roku wynosiła -27.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty