#WykresDnia: Stany wracają na ścieżkę rozwoju

Deutsche Bank spodziewa się, że do końca 2021 r. PKB Stanów Zjednoczonych przekroczy poziom sprzed pandemii koronawirusa.

Publikacja: 02.03.2021 09:42

#WykresDnia: Stany wracają na ścieżkę rozwoju

Foto: AdobeStock

pbs.twimg.com

Gospodarka amerykańska rosła w tempie 4,1 proc. w ostatnich trzech miesiącach 2020 r., nieco szybciej niż pierwotnie szacowano, kończąc rok, w którym cała gospodarka, spustoszona przez globalną pandemię, skurczyła się bardziej niż w jakimkolwiek roku w ciągu ostatnich siedmiu dekad. Według ekonomistów napływ nowych rządowych działań stymulacyjnych i przyspieszona dystrybucja szczepionek może podnieść wzrost w bieżącym kwartale, kończącym się w marcu, do 5 proc. lub nawet więcej.

Wzrost produktu krajowego brutto o 4,1 proc. - najszersza miara kondycji gospodarczej - to niewielka korekta w górę z 4 proc. wzrostu w pierwszym szacunku opublikowanym miesiąc temu. Korekta zmienia roczny PKB kraju, który zmniejszył się o 3,5 proc., co jest największym spadkiem od 1946 r., kiedy Stany Zjednoczone odreagowywały po II wojnie światowej.

Pomimo tego, że rok 2020 był zły, przygotował naród na to, co według ekonomistów będzie bardzo silnym odbiciem. Wielu prognozuje stopę wzrostu na poziomie 5 proc. lub więcej w bieżącym kwartale, przy czym w niektórych prognozach mówi się nawet o wzroście o 9 proc. Ekonomiści prognozują, że przez cały 2021 rok PKB może wzrosnąć o 6 proc.. Byłby to najszybszy roczny wzrost PKB od czasu wzrostu gospodarczego o 7,2 proc. w 1984 r., kiedy prezydentem był Ronald Reagan. Zwiększaniem optymizmu co do powrotu gospodarczego jest gwałtowny spadek liczby nowych infekcji Covid-19 i niedawny wzrost sprzedaży w zagrożonym sektorze detalicznym. „Jest ogromny rządowy bodziec, niskie stopy procentowe ze strony Fed, a podaż szczepionek rośnie" - powiedział Sung Won Sohn, profesor finansów i ekonomii na Uniwersytecie Loyola Marymount w Los Angeles. „Gospodarka zaczyna pracować na wszystkich cylindrach".

Korekta w górę kwartalnego PKB kraju odzwierciedla silniejsze budownictwo mieszkaniowe, większy wzrost zapasów przedsiębiorstw oraz mniejszy spadek wydatków państwowych i rządowych niż początkowo szacowano miesiąc temu.

Zyski te zrównoważyły ??nieco wolniejszy wzrost wydatków konsumpcyjnych, które stanowią dwie trzecie działalności gospodarczej. Nowy raport wykazał, że wydatki konsumentów rosną w tempie 2,4 proc., nieco wolniej niż początkowo szacowano, zakładając wzrost o 2,5 proc. Budownictwo mieszkaniowe, gwiazda gospodarki w zeszłym roku, wzrosło w czwartym kwartale o 35,8 proc., po wzroście o 63 proc. w trzecim.

Uchwalona przez Izbę ustawa o pomocy w wysokości 1,9 biliona dolarów jest na tyle duża, że ??do połowy roku produkt krajowy brutto USA przekroczy poziom sprzed pandemii. Analiza Bloomberg Economics dotycząca składu i związanych z nią mnożników - reakcji wzrostu na pomoc fiskalną - może oznaczać wzrost PKB w okolicach 7,4 proc. w całym roku w ujęciu IV-IV kw., największy od 1983 r. Taki trend może ustabilizować się do końca 2022 roku. W tej sytuacji ekonomiści Deutsche Bank podnieśli swoje prognozy wzrostu PKB w USA na lata 2021/2022 w oczekiwaniu na większy pakiet stymulacyjny w największej gospodarce świata. Zrewidowali swoje podstawowe oczekiwania dotyczące następnego planu fiskalnego z prawie 1 bln USD do 1,6-1,7 bln USD, ich prognoza wzrostu na 2021 r. została podwyższona o 1,2 punktu procentowego do 7,5 proc. (IV kw. / IV kw.). Ekonomiści Deutsche Bank spodziewają się, że Rezerwa Federalna ogłosi ograniczenie programu skupu obligacji na grudniowym posiedzeniu z wyraźnym sygnałem co do harmonogramu w sierpniu.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty