#WykresDnia: Branżowi liderzy w Europie

Jakie sektory są najbardziej zyskowne dla inwestorów na Starym Kontynencie w 2019 roku? Na pierwszy plan wysuwają się spółki wydobywcze i handlowe.

Publikacja: 21.02.2019 11:59

#WykresDnia: Branżowi liderzy w Europie

Foto: Adobestock

pbs.twimg.com

Alior TFI zaprezentowało zestawienie, w którym porównuje kondycję poszczególnych sektorów na europejskich rynkach akcji. Było to możliwe dzięki indeksom tworzonym przez firmę STOXX, która dostarcza inwestorom 19 indeksów sektorowych składających się z akcji notowanych na europejskich giełdach.

Aż dziewięć indeksów sektorowych tworzonych przez STOXX urosło w bieżącym roku o ponad 10 proc. Najbardziej na plusie jest STOXX Europe 600 Basic Resources (branża wydobywcza), który zwiększył swoją wartość o ponad 15 proc. Warto jednak zaznaczyć, że aż 71 proc. portfela tego indeksu stanowią – według danych z końca stycznia – brytyjskie spółki (później przedsiębiorstwa z Finlandii – 9,2 proc., Luksemburga – 5,8 proc., Szwecji – 4,7 proc.). A jeśli chodzi o konkretne firmy, to w tym indeksie dominuje Rio Tinto (wydobywa m.in. węgiel kamienny, miedź, złoto, diamenty i aluminium) z ok. 24 proc. udziałem.

Z kolei ponad 14-proc. stopą zwrotu może się pochwalić indeks STOXX Europe 600 Retail, w którym znajdują się akcje takich spółek jak np. Carrefour, Tesco czy Jeronimo Martins. W tym przypadku także dominują brytyjskie przedsiębiorstwa handlowe, ale nie ma tu już takiej dysproporcji, jak w przypadku spółek wydobywczych. Wśród handlowego indeksu STOXX najwięcej spółek pochodzi z: Wielkiej Brytanii (ok. 35,5 proc.), Francji (21,3 proc.), Holandii (12,8 proc.), Hiszpanii (12,8 proc.).

Warto zauważyć, że w bieżącym roku tylko jeden z porównywanych indeksów sektorowych zanotował stratę. To STOXX Europe 600 Telecommunications z wynikiem -1,17 proc.

SAŁ

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty