Akcje producentów leków i urządzeń medycznych. Potrzeba ostrożnego podejścia

Giełdowi producenci leków i urządzeń medycznych radzą sobie ze zmiennym szczęściem. Ale w tej branży można znaleźć też kilka obiecujących biznesów.

Publikacja: 20.01.2019 15:32

Foto: GG Parkiet

– Akcje producentów leków i urządzeń medycznych są szczególnie ciekawe w obecnej fazie giełdowej, czyli na końcowym etapie hossy. Wynika to z tego, że ich biznes jest stosunkowo mało skorelowany z koniunkturą gospodarczą, gdyż zapotrzebowanie na usługi związane z medycyną jest zawsze. Na wzrost tego rynku wpływa dodatkowo długoterminowy trend, czyli starzejące się społeczeństwo – wskazuje Adrian Kowolik, analityk East Value Research.

Analizując spółki z branży medycznej, należy być ostrożnym. W tym segmencie mamy zarówno spółki notujące zyski, jak i takie, które praktycznie nie osiągają jeszcze przychodów, ponieważ nie wprowadziły jeszcze do sprzedaży swoich produktów.

– Na głównym rynku GPW ten segment jest reprezentowany między innymi przez mocno zróżnicowaną grupę spółek. Są takie, które mogą pochwalić się długą historią zysków i dywidend, ale i takie, które nadal generują wysokie straty. Uważam, że przy wyborze spółek do portfela warto mieć na uwadze przede wszystkim dwa czynniki: historię danej spółki i osiągnięcia jej kluczowych pracowników oraz międzynarodowy potencjał sprzedaży jej produktów – zwraca uwagę ekspert.

Branżowe perełki

Wśród spółek, które już zdążyły przyzwyczaić inwestorów do systematycznej poprawy wyników finansowych, jest Celon Pharma. Zdaniem Beaty Szparagi-Waśniewskiej, analityk Vestora DM, biofarmaceutyczna spółka ma spore szanse na kontynuację pozytywnego trendu w tegorocznych wynikach. – Spodziewamy się wysokiej dynamiki wyników Celon Pharmy w 2019 r. Prognozujemy przychody spółki na poziomie 164 mln zł, co oznacza wzrost o 33 proc. rok do roku i spodziewamy się zysku netto 45 mln zł, co daje wzrost o 48 proc. rok do roku. Oczekujemy, że ekspansja geograficzna leku Salmex w Europie będzie czynnikiem wzrostu wyników w tym roku. Z kolei w projektach badawczych spółka spodziewa się ukończenia II fazy badań klinicznych esketaminy w II kwartale 2019 r. i wówczas projekt ma osiągnąć potencjał transakcyjny. Wyzwaniem może być naszym zdaniem rekrutacja pacjentów w badaniach klinicznych – prognozuje.

Największe nadzieje pokładane są w sprzedaży eksportowej. – Moim zdaniem Celon Pharma będzie nadal rozwijać eksport, a to powinno się przełożyć pozytywnie na poziom sprzedaży, a przede wszystkim na poziom zysków. Motorem poprawy powinien być eksport, a także pozyskanie przez spółkę partnerów w projektach innowacyjnych, z których najbardziej prawdopodobnym wydaje się być projekt esketaminy – uważa Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ. – Największym wyzwaniem są na pewno rozwój projektów innowacyjnych i rejestracja Salmeksu na kolejnych rynkach eksportowych – dodaje.

Pozytywne efekty przeprowadzonych inwestycji widać w wynikach Mastar Pharmy, producenta suplementów diety. – Notowany od kilku kwartałów dynamiczny wzrost sprzedaży i wyników grupy to przede wszystkim efekt udanych inwestycji w moce produkcyjne w 2017 r. Dzięki nim jesteśmy w stanie obsługiwać większą liczbę klientów i większe wolumeny zamówień – podsumował niedawno wyniki trzech kwartałów 2018 r. Jacek Franasik, prezes Master Pharmy. W tym okresie grupa wypracowała dwucyfrowy wzrost przychodów i zysku netto rok do roku.

W ocenie Katarzyny Kosiorek, analityk Trigona DM, perspektywy biznesu Master Pharmy wyglądają pozytywnie. – Na chwilę obecną w naszych prognozach zakładamy utrzymanie lekko pozytywnej dynamiki przychodów spółki. Przemawia za tym m.in. liczba aktywnych klientów spółki (w tym wzrost liczby realizowanych kontraktów z klientami krajowymi i umów zagranicznych) oraz zoptymalizowanie kosztów wytwarzania. Uwzględniając standardowe zjawiska sezonowości w przychodach spółki, oczekujemy kilkuprocentowej dynamiki wzrostu przychodów w 2019 r. – uważa.

Motorem wzrostu przychodów Selvity w 2018 r. był segment usługowy, który rozwijał się szybciej, niż zakładano. Rentowność operacyjna usług w trakcie trzech pierwszych kwartałów sięgnęła 14,2 proc. wobec 8,6 proc. rok wcześniej. Celem na kolejne kwartały jest utrzymanie obecnych marż. Straty wciąż notuje segment innowacyjny. Obecnie trwają prace m.in. nad flagowym projektem SEL120.

– W I kwartale ma się rozpocząć I faza badań klinicznych SEL120, w przyszłym roku powinna zakończyć się I faza badań klinicznych SEL24 i wówczas Selvita może otrzymać od Menarini płatności za osiągnięcia kamienia milowego (milestone). Celami spółki na 2019 r. są też: wytypowanie kandydata klinicznego z platformy metabolizmu komórek nowotworowych i immunometabolizmu, podpisanie umowy partnerskiej dotyczącej któregoś z projektów we wczesnej fazie (oba cele miały być pierwotnie zrealizowane w 2018 r.) – wskazuje Beata Szparaga-Waśniewska.

Medicalgorithmics i Bioton

Spory zawód w 2018 r. sprawił inwestorom Medicalgorithmics. Rozwój biznesu producenta urządzeń medycznych nie spełnił oczekiwań inwestorów. Od kilku kwartałów zyski zamiast rosnąć, kurczą się, a zapowiedzi przedstawicieli spółki o 20-proc. wzroście organicznym nie znajdują potwierdzenia. Dlatego inwestorzy coraz mniej wierzą w spółkę, która zdaje się nie mieć pomysłu na rozwój biznesu na konkurencyjnym rynku.

– Systematyczny spadek notowań, który de facto trwa już od dwóch lat, ma silne uzasadnienie w sytuacji fundamentalnej spółki oraz przede wszystkim w perspektywach, które malują się w coraz ciemniejszych barwach – wyjaśnia Szymon Nowak, analityk BM BGŻ BNP Paribas.

– W minionym roku na wycenie ciążyła m.in. prezentacja przez spółkę Apple smartwatcha Apple Watch, który ma wbudowane czujniki pozwalające na monitorowanie pracy serca użytkownika. Uważamy, że głównym powodem spadków poza powyższym był, i wciąż pozostaje, brak konkretnej strategii spółki dostosowanej do bieżących warunków rynkowych. W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożone obroty akcjami spółki, co naszym zdaniem wynika ze spekulacji ukierunkowanej pod potencjalne wezwanie do sprzedaży akcji. Naszym zdaniem perspektywy spółki w dalszym ciągu pozostają jednak „minorowe", a brak konkretnej strategii będzie ciążył na notowaniach spółki – podsumowuje specjalista.

Nieoczekiwanie w 2018 r. do łask inwestorów powrócił Bioton. Inwestorom dała nadzieję wyraźna poprawa w ubiegłorocznych wynikach biotechnologicznej spółki, będąca głównie efektem przychodów finansowych, w których ujęto zysk ze sprzedaży zależnego SciGenu. Transakcja pozwoliła zredukować zadłużenie oraz przyspieszyć prace nad wprowadzeniem na rynek analogów insuliny. Pozytywny obraz psuje jednak konflikt akcjonariuszy, dotyczący transakcji sprzedaży SciGenu. Inwestorzy powinni też pamiętać, że notowania Biotonu w przeszłości charakteryzowały się ponadprzeciętną zmiennością, co podnosi ryzyko inwestycji.

Wypatrywanie zysków w Mabionie

Na obecnym etapie rozwoju Mabion nie generuje zysków, co wynika z braku sprzedaży i relatywnie wysokich nakładów ponoszonych na rozwój i badania. Spółka jest jednak coraz bliżej komercjalizacji najważniejszego projektu – Mabion CD20. Dlatego może liczyć na płatności w ramach umowy partnerskiej po realizacji kolejnych kamieni milowych, co pomoże w finansowaniu dalszego rozwoju projektu i pozostałych leków.

Obecnie spółka przygotowuje się do wejścia MabionCD20 na rynek europejski. W tym celu w połowie 2018 r. złożyła w Europejskiej Agencji Leków (EMA) wniosek o pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu.

– Zakończenie całego procesu jest uwarunkowane zarówno czasem złożenia przez nas odpowiedzi, jak i możliwością zadania kolejnych pytań przez regulatora. Kontakt operacyjny z EMA oceniamy pozytywnie. Liczymy na zamknięcie procedury jeszcze w tym roku – wyjaśnia Artur Chabowski, prezes Mabionu.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty