Gospodarka sprzyja koniunkturze na rynkach akcji

Trwająca od 2009 roku ekspansja ekonomiczna w USA jest drugim najdłuższym okresem dobrej koniunktury spośród wszystkich cykli gospodarczych, jakie odnotowano od połowy XIX wieku.

Publikacja: 19.01.2018 11:30

Tylko boom lat 90. XX w. był nieco dłuższy – trwał ok. 40 kwartałów. Wszystko wskazuje na to, że rozpędzona gospodarka zdoła wyrównać poprzedni rekord. W I połowie 2019 r. trzeba się jednak liczyć z rozpoczęciem fazy spowolnienia koniunktury, która może się przekształcić w pierwszą od dekady recesję. Na razie wszystko zdaje się sprzyjać kontynuacji zarówno wzrostu gospodarczego, jak i hossy na Wall Street.

Wskaźniki PMI (czy dla usług czy przemysłu) znajdują się w fazie wzrostowej, blisko historycznych szczytów. Dynamika produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej również potwierdza ożywienie. Wskaźniki wyprzedzające cały czas nie dają sygnałów do rychłej zmiany pozytywnych tendencji. Co ważne, w 2018 r. główny motor wzrostu PKB, czyli konsumpcja, w większym niż do tej pory stopniu powinien być wspomagany przez inwestycje – prywatne i publiczne. Również rynek pracy wykazuje dużą siłę, zarówno pod względem przyrostu zatrudnienia, jak i wzrostu wynagrodzeń (co jest zresztą globalnym zjawiskiem). W rezultacie sentyment wśród konsumentów od kilku miesięcy jest najwyższy od co najmniej dekady. Na razie nie jest to powód do obaw. Tak dobra ocena zarówno bieżącej sytuacji ekonomicznej, jak i perspektyw może utrzymywać się przez wiele miesięcy.

Pozostało 88% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty