Przemysław Sypniewski, Poczta Polska: Kluczowy podmiot w budowie cyfrowej komunikacji

Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski mówi o przyszłości firmy oraz cyfryzacji usług.

Publikacja: 22.06.2018 08:38

Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej

Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej

Foto: materiały prasowe

Jesteśmy świadkami cyfrowej rewolucji. W jaki sposób Poczta Polska chce brać w niej udział?

Rewolucja cyfrowa, która dzieje się na naszych oczach, ma dla Poczty Polskiej dwie płaszczyzny. Pierwsza to dostarczanie paczek. Druga związana jest z podstawową działalnością poczty, czyli dostarczaniem tradycyjnej korespondencji. Wszystko wskazuje na to, że tradycyjna korespondencja będzie stopniowo zastępowana przez korespondencję elektroniczną. Mówimy o segmencie obsługi administracji państwowej i administracji samorządowej. Wybór modelu z narodowym operatorem cyfrowym oddala ryzyko, że e-Doręczenia byłyby tylko elektroniczne. Poczta Polska jest w stanie świadczyć usługę hybrydową, tzn. przetwarzać dokumenty i przekazywać je do obywateli w formie elektronicznej na kwalifikowaną skrzynkę elektroniczną lub drogą tradycyjną, tj. listem poleconym. Dzięki sieci placówek pocztowych w całym kraju z usługi mogliby korzystać m.in. mieszkańcy miejscowości, w których nie ma innych instytucji oferujących kontakt z administracją państwową.

Rząd musi teraz zdecydować o wyborze narodowego operatora cyfrowego. Nadal nie jest przesądzone, że zostanie nim Poczta...

Nie wybiegajmy tak daleko w przyszłość. Nie jesteśmy obecnie na etapie, w którym ktoś będzie kogoś wybierał. Finalizacja całego projektu ma przed sobą długą drogę i uzależniona jest w dużej mierze od aktywności legislacyjnej. Niejednokrotnie mogliśmy przekonać się o tym, że Poczta Polska to podmiot strategiczny. Nie bez znaczenia jest tu również fakt, że w lutym ubiegłego roku, w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju to właśnie Poczta Polska została wskazana jako kluczowy podmiot w budowie cyfrowej komunikacji obywatel–państwo.

Czy jest pan w stanie przedstawić harmonogram wdrożenia projektu e-Doręczeń? Kiedy ludzie będą mogli z tego korzystać?

Rok 2020 to czas, w którym ludzie zaczną korzystać z tego typu korespondencji. Od przyszłego roku wejść w życie mogą programy pilotażowe. Pamiętajmy, że nie będzie tak, że z dnia na dzień korespondencja będzie dostarczana drogą elektroniczną. Centrum tych zmian powinni być obywatele i to oni będą decydować, w jaki sposób tę korespondencje mają otrzymywać. Państwo powinno umożliwić otrzymywanie jej przez system e-Doręczeń, ale jeśli z powodów technicznych lub cywilizacyjnych będzie to niemożliwe, powinna istnieć szansa otrzymania jej tradycyjnie.

Pomówmy o kosztach. Czy taka korespondencja będzie tańsza, droższa?

Doręczenia będą tańsze, choć korespondencji elektronicznej nie można rozdzielić od tej tradycyjnej. Poczta jest w stanie świadczyć usługę hybrydową, która spełni oczekiwania obywateli.

Załóżmy, że Poczta Polska nie zostaje narodowym operatorem. Jaka część przychodów ucieknie z budżetu i czy firma będzie musiała przeprowadzać zwolnienia pracowników?

Byłoby to złe nie tylko dla naszej firmy, ale złe społecznie i cywilizacyjnie, dla całego państwa. Jeśli inne kraje wybierają poczty narodowe na operatorów cyfrowych, to znaczy, że jest to słuszny i sprawdzony kierunek. Wiąże się to w głównej mierze z bezpieczeństwem obywateli, którzy wiedzą, że ktoś odpowiada za ich przesyłki i zapewnia im jakość oraz terminowość. Jesteśmy jedyną firmą, która ma gwarancję stempla urzędowego. Podobnie będzie z korespondencją elektroniczną. Jeśli chodzi o koszty, to w sytuacji wyboru innego operatora Poczta nie miałaby pieniędzy na utrzymywanie tak rozległej sieci. Taka sytuacja miała miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie nastąpiła konieczność dofinansowywania utrzymania sieci pocztowej. To rocznie koszty kilkuset milionów funtów.

Na koniec spróbujmy podsumować proces cyfryzacji administracji w Polsce.

Polska jest jedną z najszybciej cyfryzujących się gospodarek w Unii Europejskiej. Zajmujemy czwarte miejsce na 30 badanych krajów. Rewolucja cyfrowa, z którą mamy do czynienia, to bardzo dobra wiadomość. To szansa na rozwój nowoczesnej gospodarki.

100 lat gospodarki
Przyszłość rynku prawnego to outsourcing obsługi prawnej
100 lat gospodarki
Bank finansujący państwowe przedsięwzięcia
100 lat gospodarki
Krzysztof Tchórzewski Elektromobilność sposobem na walkę ze smogiem