Powtórka wydarzeń sprzed trzech lat?

Ostatnie dni pokazały, jak kształtują się nastroje inwestorów w USA na obecnych poziomach hossy.

Reszta świata kontra USA

Koncentrowanie się na rynku amerykańskim nie wydaje się już gwarantem bicia pozostałych giełd. Czy to koniec przewagi Wall Street?

Inflacja w USA ma prawdziwe znaczenie

Maj zapowiada się na razie na naprawdę dobry miesiąc dla aktywów ryzykownych.

Inwestorzy czekają na inflację

Niższa od prognoz inflacja to szanse na wcześniejsze obniżki stóp Fedu, stymulując giełdy, osłabiając dolara. Wyższa wywoła odwrotną reakcję.

Co napędzi giełdę w tym roku?

Zeszły rok stał pod znakiem sektora bankowego – ten najbardziej znaczący, jeśli chodzi o wpływ na indeksy sektor urósł o blisko 100 proc. (WIG-banki).

Względny spokój i wyniki spółek

Za nami kilka spokojnych sesji, zmienność indeksów stała się marginalna.

Sell in May…

Jednak akcje w maju w ostatnich latach zachowują się całkiem przyzwoicie, a sezonowa zmienność jest elementem rynku akcji.

Patryk Pyka: A-B-C czy V?

Sezon publikacji raportów za oceanem znajduje się w zaawansowanej fazie – 80 proc. spółek z indeksu S&P 500 podało już wyniki za I kwartał.

Na ile wystarczy paliwa zza oceanu?

Mniej jastrzębia retoryka amerykańskich władz monetarnych wsparła notowania na globalnych parkietach. Giełdy powróciły do wzrostów, a rentowności obligacji zaczęły spadać.

Fed i wciąż optymistyczne majowe perspektywy

Rynek w ostatnim czasie przyzwyczaił się do dość gołębiego nastawienia Fedu i każdy inny sygnał z tego gremium był przez inwestorów dość szybko ignorowany.

Hongkong wstaje z kolan

Pomimo mieszanego początku giełda w Hongkongu zakończyła kwiecień potężnym, około siedmioprocentowym wzrostem, co czyni z niej lidera na poziomie światowym.

Mniej gołębi Fed ciąży rynkom

Ostatnie dane makro ze Stanów Zjednoczonych pozbawiły rynek nadziei na szybkie luzowanie monetarne za oceanem.

Zwróćmy uwagę na obligacje korporacyjne

Deweloperzy mieszkaniowi przeżywają boom, mogą poprawić marże. Ich obligacje mają całkiem korzystny stosunek zysku do ryzyka. Łukasz Rozbicki

Wysokie oczekiwania inwestorów

Stare powiedzenie, zgodnie z którym bez banków nie ma hossy na GPW, wydaje się znajdować potwierdzenie w przebiegu ostatnich sesji.

Europa podejmuje decyzje...

Czy politycy europejscy i narodowi podejmują decyzje, których potrzebują obywatele Unii Europejskiej? Czy UE może być konkurencyjna?

WIG z apetytem na rekordy

Polski parkiet ostatnio odzyskał siły i zachowywał się relatywnie dobrze na tle podlegających korekcie rynków bazowych.

Cisza przed czy po burzy?

Po ostatnich wzrostach rentowności znajdują się obecnie na dość atrakcyjnych poziomach. Jednak niepewność dotycząca polityki monetarnej jest wciąż duża.

Bliski Wschód pretekstem zakończenia wzrostów?

Przekornie mogę stwierdzić, że im później rozpocznie się cykl obniżek stopy procentowej przez Fed, tym koniunktura dla akcji będzie sprzyjająca.