Spadkowe otwarcie maja

Czwartkowy powrót najważniejszych rynków europejskich do gry po środowym święcie odbył się w sprzyjającym popytowi kontekście.

Publikacja: 02.05.2024 18:31

Spadkowe otwarcie maja

Foto: Bloomberg

Nocne notowania pochodnych sygnalizowały, iż inwestorzy pozytywne przyjmą wczorajsze sygnały prezesa Rezerwy Federalnej o gotowości Fed do obniżek stóp procentowych, gdy warunki makro będą tego wymagały, a inflacja pozwoli na poszerzenie dostępności kredytu. Oczywistością jednak było, iż próby zwyżek w Europie będą finalnie zależały od tego, w jakich nastrojach zacznie sesje Wall Street.

W otoczenie wpisała się GPW, która na starcie szukała zwyżek, ale szybko okazało się, iż handel na płytkim rynku jest stosunkowo trudny, bo duże zlecenia muszą padać w próżnię. W efekcie rynek szybko przeszedł do powielania ruchów giełd bazowych, co w finale przesądziło o spadkowej końcówce podyktowanej przez Wall Street. Cofnięcie po otwarciu sesji na Wall Street spowodowało, iż WIG20 skończył rozdanie spadkiem o 0,23 procent przy skromnym obrocie 855 mln złotych.

Sesję można uznać za zagraną bez emocji i w sumie konsolidacyjną w wymowie. Nie zmienia to jednak faktu, iż sesja kończyła trzydniowy tydzień, w którym WIG20 stracił 1,49 procent, co ostrożnie można uznać za próbę korekty kwietniowej zwyżki. Z perspektywy technicznej WIG20 ma za sobą kolejną sesję i kolejny tydzień, w którym strefa oporów w rejonie 2500 pkt. okazała się poza zasięgiem popytu. W istocie, w perspektywie tygodniowej rynek kolejny raz zamknął się poniżej 2500 pkt. i kolejny raz wysłał sygnał, iż kupujący nie potrafią dowieźć do końca tygodnia wyjścia WIG20 nad 2500 pkt., co faktycznie nie miało miejsca w obecnej hossie. W tym ujęciu tydzień można uznać za część konsolidacji pod oporem, która wymusza czekanie na przesilenie i wybór przez rynek kierunku odejścia WIG20 od 2500 pkt.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Popyt cały czas czyha na zakupy po niższych cenach
Giełda
Banki podkopują WIG20
Giełda
Koniec zwyżek inflacji w USA?
Giełda
Szczyt nastrojów za nami?
Giełda
Indeksy na nowych szczytach hossy mimo przeceny banków
Giełda
Nowe rekordy w Warszawie