Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.05.2025 23:50 Publikacja: 24.04.2024 06:00
Foto: Adobestock
W II połowie roku MOL chce ruszyć z przemysłową produkcją zielonego wodoru na terenie należącej do niego Rafinerii Dunaj w węgierskim mieście Százhalombatta. Produkcja nie będzie jednak prowadzona w oparciu o energię pochodzącą z własnych instalacji fotowoltaicznych, istniejących już na terenie tego zakładu, ale z nabywanej na lokalnym rynku. Wytwarzany wodór początkowo znajdzie zastosowanie w Rafinerii Dunaj. Dotychczas produkowano go tam poprzez reforming parowy metanu, czyli na bazie gazu ziemnego. Nowa technologia pozwoli na produkcję do 1,6 tys. ton czystego wodoru rocznie. To z kolei umożliwi zmniejszenie emisji CO2 z rafinerii o 25 tys. ton. Docelowo produkowany wodór będzie nadawał się jako paliwo do celów transportowych. Koncern nie informuje, kiedy zacznie go oferować w takiej formie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na polskim rynku węgla kamiennego wydaje się, że nie widać światła w tunelu, a co gorsza, nie widać nawet samego tunelu.
Dziś jesteśmy istotnym dostawcą na unijne rynki jedynie miedzi (KGHM), węgla koksowego (JSW) i helu (Orlen). Czy spośród 34 surowców krytycznych jeszcze jakieś będziemy produkować, zależy m.in. od środków, które zostaną wydane na ich poszukiwania.
Bogdanka liczy, że w kolejnych latach zwiększy udział w rynku węgla w ślad za spadającym wydobyciem w śląskich kopalniach. Niewykluczone bowiem, że po wyborach prezydenckich dojdzie do zmiany harmonogramu zamykania nierentownych kopalń na Śląsku. Nadzieje, że węgiel z Bogdanki utrzyma się na rynku kosztem tego ze Śląska mogą okazać się jednak płonne.
Na początku roku największy pozytywny wpływ na wyniki finansowe grupy miała działalność prowadzona w obszarach infrastruktury i logistyki oraz paliw płynnych. Spadki zanotowano z kolei w zakresie LPG, gazu ziemnego i bitumenów.
Orlen Upstream Polska stanie się właścicielem majątku wydobywczego, poszukiwawczego i magazynowego w zakresie ropy i gazu, należącego obecnie do płockiej spółki. Jego przeniesienie zaplanowano na III kwartał tego roku.
Koncern poprawił przychody i zysk EBITDA we wszystkich trzech biznesach. Szczególnie wysokie wyniki uzyskano w Chile, głównie ze względu na wyższą zawartość miedzi w rudzie i wzrost jej uzysku. Cały czas grupa najwięcej inwestuje jednak w Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas