31 ciekawych spółek do portfela na III kwartał

Sezon dywidendowy w pełni. Inwestorzy mają w czym wybierać, a dodatkową pomocą mogą być dla nich wskazania analityków. W II kwartale ich spółki wygrały z rynkiem. Jakie firmy wytypowali na najbliższe trzy miesiące?

Publikacja: 03.07.2019 12:30

Foto: PARKIET

W II kwartale najwyższe, dwucyfrowe, stopy zwrotu przyniosły indeksy na giełdach w Argentynie, Grecji i Rosji. Warszawa z symbolicznymi zmianami WIG i WIG20 plasuje się w ogonie zestawienia. To jednak nie znaczy, że podczas minionych trzech miesięcy nie dało się na naszym rynku zarobić. Dobrze obrazuje to portfel dywidendowy „Parkietu". Średnia stopa zwrotu ze wskazań analityków przekroczyła 6,5 proc., a narastająco zbliżyła się do 14 proc.

Najlepiej w II kwartale radziły sobie wskazania DM BDM (czytaj: rozmowa z dyrektorem działu analiz Krzysztofem Pado). Bardzo dobrze wypadło też debiutujące w naszym portfelu BM BNP Paribas. Z rynkiem wygrały również Millennium DM, Noble Securities i Haitong Bank.

Wskazania pod lupą

W portfelu na II kwartał w sumie mieliśmy 31 firm. Zdecydowana większość przyniosła dodatnie stopy zwrotu. W niektórych przypadkach zostały one dodatkowo podbite przez dywidendy (uwzględniamy je w tym kwartale, w którym przypada dzień ustalenia prawa). Każde biuro maklerskie może się pochwalić przynajmniej jednym strzałem w dziesiątkę. I tak np. w portfelu DM PKO BP dobrze radziło sobie PZU (natomiast średnią stopę zwrotu obniżył Ciech), wśród wskazań Noble Securities i Haitong Banku najjaśniej błyszczały Ten Square Games, w Millennium DM stopę zwrotu podbiły Kruk i Neuca, w DM DBM Selena i Decora, a w BM BNP Paribas niekwestionowaną gwiazdą był Play.

Do zestawienia na III kwartał eksperci również wskazali łącznie 31 firm (prezentujemy je wszystkie w ramkach). Część z nich regularnie pojawia się w naszych zestawieniach z uwagi na dobre fundamenty oraz konsekwentną politykę dywidendową. Mowa tu m.in. o przedstawicielach branży finansowej (PZU, Pekao czy Banku Handlowym), przemysłowej (Kęty) czy deweloperskiej (Dom Development, Atal, Echo). Aż dziesięć spółek zostało teraz wytypowanych przez więcej niż jedno biuro maklerskie. Są to: Budimex, Comarch, Echo Investment, Famur, Grupa Azoty, Kęty, LPP, Neuca, Pekao oraz PZU.

III kwartał to szczyt sezonu dywidendowego. O ile premia z zysku jest zazwyczaj uchwalana podczas walnych zgromadzeń odbywających się w II kwartale, o tyle dzień przyznania prawa do wypłaty najczęściej przypada na lipiec–sierpień. Choć są też spółki, które mają zdecydowanie szybsze tempo i tegoroczną (z zysku z 2018 r.) wypłatę mają już za sobą.

Rzut oka na II półrocze

Znajdujemy się w ciekawym momencie – wprawdzie na GPW popyt w ostatnich miesiącach wykazywał ograniczoną siłę, to na innych rynkach sytuacja wyglądała inaczej. Mowa nie tylko o USA, ale również o parkietach europejskich. Dobrze obrazuje to niemiecki DAX, który systematycznie idzie w górę i jest najwyżej od sierpnia zeszłego roku.

Czego spodziewają się eksperci, którzy najlepiej typowali spółki w II kwartale? DM BDM przestrzega, że oczekiwania rynków wobec luzowania polityki monetarnej przez Fed zostały w ostatnim czasie bardzo rozbudzone i bankowi ciężko będzie pozytywnie zaskoczyć. Z drugiej natomiast strony broker zwraca uwagę na atrakcyjne wyceny na naszym parkiecie. Wiele spółek ma wskaźniki ceny do zysku poniżej 10, a EV/EBITDA poniżej 5.

– Zakładamy, że czynnikiem stopniowo wspierającym rynek stanie się także start PPK (analogicznie jak w 1999 r., gdy startowały OFE). Z kolei czynnikiem ryzyka, który trudno wciąż skwantyfikować, jest rok wyborczy – podsumowują eksperci z BDM.

W podobnym tonie wypowiada się Michał Krajczewski, kierownik zespołu ds. doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas Bank Polska.

– Obecnie, po bardzo dobrym I półroczu, obniżamy nasze oczekiwania zarówno względem polskiego rynku akcji, jak i zagranicznych rynków rozwiniętych. Uważamy, że w krótkim terminie rynek wycenił już pozytywne aspekty „zawieszenia broni" w sporze handlowym pomiędzy Chinami a USA oraz łagodniejsze nastawienie banków centralnych – mówi Krajczewski. Podkreśla, że sytuacja makroekonomiczna oraz geopolityczna na świecie jest wysoce niepewna. – Stąd też rekomendowalibyśmy bardziej defensywne nastawienie względem ryzykownych aktywów – podsumowuje.

Pytania do... Krzysztofa Pado szefa działu analiz DM BDM

Jakie są wasze przewidywania na II półrocze – indeksy na GPW mają szanse na zwyżki, czy raczej przeważają czynniki ryzyka?

Nasz bazowy scenariusz zakładał, że 2019 r. będzie charakteryzował się sporą zmiennością nastrojów, z docelowym poziomem dla WIG w okolicy 62,5 tys. pkt. Wyraźna zmiana nastawienia inwestorów na bardzo optymistyczne podejście do akcji na przestrzeni ostatnich kilku tygodni nakazuje nam, by z ostrożnością podchodzić do rynku w najbliższych tygodniach. Oczekiwania wobec luzowania polityki monetarnej przez Fed zostały bardzo rozbudzone i bankowi ciężko będzie pozytywnie zaskoczyć rynki. Natomiast spory handlowe na linii USA–Chiny wcale nie muszą zakończyć się szybkim porozumieniem. W średnim terminie jednak nadal naszym zdaniem jesteśmy w dobrym okresie wykorzystywania korekt i akumulacji akcji na GPW.

Czy III kwartał to czas marazmu na GPW, czy też można w tym okresie upolować ciekawe okazje?

W okresie wakacyjnym obroty zwykle są niższe, ale wcale nie oznacza to, że na GPW nie można zarobić w tym czasie. Ostatnie trzy lata przynosiły dodatnie stopy zwrotu z WIG zarówno w lipcu, jak i sierpniu. Dopiero wrzesień bywa ostatnio regularnie spadkowy. Okres III kwartału to jednocześnie sezon publikacji wyników za II kwartał. Ten czynnik może stanowić dodatkową pomoc przy selekcji ciekawych tematów inwestycyjnych (baza wyników z ubiegłego roku jest już dużo mniej wymagająca niż w przypadku I kwartału 2019 r.).

Czy można już pokusić się o podsumowanie tegorocznego sezonu dywidend?

Z dużych podmiotów spore dywidendy wypłacają w tym roku banki. Rekordowe w historii w przeliczeniu na akcję są wypłaty ze spółek rafineryjnych. Najwyższych stóp dywidend należy jednak szukać wśród średnich i małych podmiotów. Wysokimi wypłatami mogą się pochwalić m.in. deweloperzy, których zyski były w ostatnich okresach wspierane przez rosnący popyt na mieszkania. Natomiast z kolejnym rokiem bez dywidend musieli pogodzić się akcjonariusze spółek energetycznych. Trudniejszy okres mają także spółki budowlane.

ZASTRZEŻENIE.

Przedstawione w tekście informacje i opinie nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Materiał nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez Czytelników po jego lekturze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty