Producenci gier: co ich wyróżnia i jakie mają plany

Na GPW i NewConnect notowanych jest łącznie kilkadziesiąt spółek, które działają w sektorze gamingowym. Przyglądamy się czterem przedstawicielom tej branży.

Publikacja: 14.12.2021 05:00

Foto: materiały prasowe

Sektor producentów i wydawców gier z warszawskiej giełdy jest mocno zróżnicowany. Są spółki, które specjalizują się w tworzeniu produkcji z konkretnego gatunku lub na dane urządzenia. Zapytaliśmy kilka firm, co wyróżnia ich na tle konkurencji, oraz jakie mają plany.

Duże uznanie graczy

– Zespół Creepy Jar tworzą eksperci w swoich dziedzinach z wieloletnim doświadczeniem w produkcji gier. Budujemy portfolio, wykorzystując mocne IP, jakim jest „Green Hell". To gra symulacyjna z gatunku survival simulation z trybem coop, osadzona w otwartej do eksploracji dżungli amazońskiej, dostępna na platformach PC/Steam, Playstation 4, Xbox One i Nintendo Switch – mówi Krzysztof Kwiatek, prezes Creepy Jar. Dodaje, że tytuł ten cieszy się dużym uznaniem wśród graczy (87 proc. pozytywnych recenzji na Steam), a łączna sprzedaż brutto „Green Hell" na kluczowych platformach przekroczyła 2,5 mln egzemplarzy.

– Oprócz rozbudowy uniwersum „Green Hell" o kolejne aktualizacje m.in. zamykający cykl trzeci dodatek „Spirits of Amazonia" na PC oraz portowanie pierwszych dwóch części na PlayStation i Xbox, pracujemy nad nowym projektem o roboczej nazwie „Chimera". To gra łączącą w sobie cechy zaawansowanego symulatora rozwoju bazy z elementami survivalu, osadzona w scenerii science fiction – mówi Krzysztof Kwiatek.

Creepy Jar to spółka notowana na GPW. Branża producentów gier ma również wielu przedstawicieli na małej giełdzie, np. Bloober Team.

– Jako światowy lider gier z gatunku horror psychologiczny, współpracujemy z globalnymi partnerami, którzy mają ugruntowaną pozycję na rynku. Wśród nich są m.in. japońskie KONAMI, amerykańskie Take Two (Private Division). Obecnie przygotowujemy dwie gry, o nazwach roboczych B i C, których daty wydania nie zostały jeszcze opublikowane – szczegóły obydwu okryte są jeszcze tajemnicą, jednak powstają one z wymienionymi wcześniej partnerami – mówi Piotr Babieno, prezes Bloober Team. Tytuły tworzone z KONAMI i Private Division nie zostały jeszcze ogłoszone, natomiast pod koniec września spółka poinformowała o rozpoczęciu prac nad produkcją związaną z „Layers of Fear".

– W ostatnich tygodniach anonsowaliśmy również rozpoczęcie współpracy z Rogue Games. W najbliższych miesiącach będziemy kontynuować obraną strategię – naszym celem na najbliższe lata jest przejście z gatunku horror psychologiczny w kierunku horroru i zdobycie w nim pozycji lidera – mówi Piotr Babieno.

Towar eksportowy

Polskie spółki często podbijają produkcjami serca zagranicznych graczy, jak QubicGames. – Jesteśmy największym w Polsce wydawcą gier na Nintendo Switch – około jednej dziesiątej posiadaczy japońskiej konsoli ma nasze gry, na co wpływ w dużej mierze mają nasze regularnie prowadzone akcje promocyjne oraz giveaway'e. W wyniku obranej przez nas w tym roku strategii skupiliśmy się na działalności wydawniczej na konsoli Nintendo, jednocześnie rozwijając grupę kapitałową – mówi Jakub Pieczykolan, prezes QubicGames. Dodaje, że przez ostatnie półtora roku powołano spółki Untold Tales – wydawca gier Premium Indie na PC oraz konsole, naptime.games – developer i wydawca gier Family Entertainment oraz Another Moon – porting house specjalizujący się w portowaniu i co-developmencie.

– Od 26 listopada do 31 grudnia przeprowadzamy największą w historii akcję promocyjną – Qubic & Friends Winter Fest. Akcję rozpoczęliśmy od wydania największego tytułu w tym roku – „Real Boxing 2". W najbliższych latach obok działalności wydawniczej i rozwoju grupy kapitałowej spółka będzie inwestować we własne IP, w tym gry z serii Pocket – mówi Jakub Pieczykolan.

Michał Gembicki, współzałożyciel i członek zarządu Klabatera, wskazuje, że spółka tworzy, wydaje i adaptuje gry na wszystkie platformy: PC, PlayStation, Xbox i Switch.

– W naszym portfolio znajdują się autorskie produkcje – „Crossroads Inn", „Heliborne" i „The Amazing American Circus" oraz gry studiów zewnętrznych. Wkrótce wydajemy „Castle on the Coast" – pierwszą na świecie zręcznościową grę platformową z żyrafą w roli głównej. Na 2022 r. zaplanowaliśmy dwucyfrową liczbę premier, w tym jedną własną produkcję z gatunku tycoon: „Moonshine Inc.". Pracujemy nad kontynuacją naszego bestsellera – „Crossroads Inn", którego premiera planowana jest na 2023 r., w bieżącym roku zapewniliśmy sobie finansowanie tej gry, w wyniku udanej emisji akcji serii E. W naszym portfolio zwracają też uwagę gry: „Best Month Ever", „Orbit. Industries" i adaptacje na konsole gier „Kajiu Wars" i „Weedcraft Inc." – mówi Michał Gembicki.

Parkiet Challenge. Gry dla uczestników konkursu

Bloober Team, Klabater, QubicGames i Creepy Jar to partnerzy konkursu „Parkiet Challenge". W każdym z czterech tygodni rywalizacji 25 najlepszych uczestników otrzymało produkcje polskich firm. Łącznie chodzi o ponad 150 gier: Bloober Team (m.in. „The Medium" i „Observer: System Redux"), Klabater (m.in. „The Amazing American Circus", „Crossroads Inn" czy „Heliborne"), QubicGames (m.in. „DoorKickers" i „Epistory") oraz Creepy Jar („Green Hell"). dos

Gra giełdowa
Finał przy bardzo zmiennej sesji
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge za nami. Mamy nowego mistrza inwestowania
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge 2023. Kto będzie mistrzem inwestycji?
Gra giełdowa
Pierwszy etap gry za nami. Coraz bliżej wyłonienia mistrza
Gra giełdowa
I etap rozstrzygnięty. Czas na finał Parkiet Challenge
Gra giełdowa
Parkiet Challenge. Część uczestników stawia wszystko na jedną kartę