Rosyjski koncern Gazprom, reprezentowany przez Gazexport, domaga się renegocjacji kontraktu na dostawy gazu do Polski z 1996 roku i dlatego 31 października 2005 roku przesłał do PGNiG pismo, w którym zwraca się z prośbą o przystąpienie do renegocjacji cen gazu dostarczanego do Polski na mocy kontraktu z dnia 25 września 1996 roku.
PGNiG podtrzymał we wtorek stanowisko, że nie widzi podstaw do renegocjacji umowy.
"I formuła cenowa, i otoczenie biznesowe nie wskazują na to, aby istniała potrzeba korygowania zapisów z kontraktu" - powiedział we wtorek prezes PGNiG Marek Kossowski.
Według niego, obecnie nic nie wskazuje na to, aby parametry i formuła, na podstawie której są ustalane ceny importowanego z Rosji gazu, powinny ulec zmianie. "Nie chcemy zmiany formuły cenowej na mniej korzystną" - powiedział prezes.
Kossowski dodał, że każda ze stron kontraktu ma prawo wystąpić o jego zmianę, a negocjacje mogą potrwać do sześciu miesięcy.