Trzeba uwzględniać wszystkie dochody
Kluczowym czynnikiem, decydującym o szansach uzyskania pożyczki jest poziom dochodów. Zwykle we wniosku pożyczkowych pojawia się pola typu „Źródło dochodu” oraz „Poziom miesięcznych dochodów netto”.
Często jednak zdarza się, że dana osoba osiąga dochody z więcej niż jednego miejsca, np. pracuje na podstawie dwóch umów o dzieło. Z zasady, warto jest podać zsumowaną wartość wszystkich osiąganych dochodów, które są akceptowane przez danego pożyczkodawcę.
Jeśli ma się wątpliwość, czy konkretny pożyczkodawca akceptuje dane źródło dochodu, to informacje można znaleźć w dziale FAQ strony instytucji pożyczkowej. Alternatywnie można skontaktować się z pożyczkodawcą przez infolinię. Przy podawaniu wartości osiąganych dochodów, powinno się też uwzględniać wszelkie premie, o ile otrzymuje się je regularnie.
Warto weryfikować historię kredytową
To, czy pożyczka online zostanie przyznana, w dużej mierze zależy od historii kredytowej. Takowa jest oceniania na podstawie wpisów w bazach dłużników, np. BIG InfoMonitor, ERIF, czy Krajowy Rejestr Długów. Znaczenie może mieć również sytuacja w BIK, jednak nie wszyscy internetowi pożyczkodawcy z niej korzystają.
Z zasady, jeśli wszystkie swoje zobowiązania finansowe (pożyczki, kredyty, rachunki itp.) spłacało się w terminie, to można liczyć na pozytywną ocenę swej historii kredytowej. Dla pewności warto jednak zweryfikować swoją sytuację w katalogach dłużników. Każdy obywatel raz na pół roku może tego dokonać całkowicie za darmo. Informacje o tym, jak sprawdzić swoją sytuację w BIG, można uzyskać na stronach internetowych baz dłużników.
Pozbycie się zbędnych zobowiązań finansowych popłaca
Czasem zdarza się, że ktoś posiada zupełnie zbędne zobowiązanie finansowe. Takowe nie tylko wiąże się z niepotrzebnym kosztem, ale też zmniejsza zdolność kredytową, a więc i minimalizuje szanse otrzymania pożyczki online.
Typowym przykładem takiej sytuacji jest posiadanie karty kredytowej, z której korzysta się rzadko, albo praktycznie wcale. Pozbycie się tego typu zobowiązań może istotnie zwiększyć szanse na akceptację wniosku pożyczkowego.
Uwaga na literówki
Typowy wniosek o pożyczkę online jest krótki i przejrzysty. Wypełnienie wniosku zajmuje kilka chwil i sprowadza się do uzupełnienia kilkunastu pól. Wpisuje się tam np. dane osobowe, adresowe, czy kontaktowe.
Pól do uzupełnienia jest mało, lecz wszystkie z nich mają znaczenie. Zanim więc prześle się wniosek do akceptacji, to powinno się go sprawdzić. Literówka w nazwisku, czy jedna błędna cyfra w numerze PESEL sprawi, że wniosek nie uzyska akceptacji. Oczywiście można wtedy przesłać poprawiony wniosek jeszcze raz, co jednak wiąże się z utartą czasu.
Metoda weryfikacji tożsamości jest istotna
Dawniej tożsamość w przypadku pożyczek online weryfikowało się przez przesłanie symbolicznego grosza ze swojego konta bankowego na rachunek pożyczkodawcy. To zaś wymagało trochę czasu.
Dziś ta opcja nadal jest dostępna, jednak popularna stała się możliwość ekspresowej weryfikacji tożsamości przez aplikację, np. Instantor. W ten sposób nie tylko przyspiesza się przetwarzanie wniosku, ale też zwiększa swą wiarygodność w oczach pożyczkodawcy. Aplikacja Instantor może służyć bowiem nie tylko do potwierdzenia tożsamości, ale też analiza historii wpływów i wypływów z ostatnich 12 miesięcy. Takie dane umożliwiają pożyczkodawcy podjęcie trafnej decyzji pożyczkowe. To też oznaka, że pożyczkobiorca nie ma nic do ukrycia.
Kwota pożyczki wpływa na zdolność kredytową
Zawsze powinno się aplikować o dokładnie taką kwotę, jaka jest potrzebna na zrealizowanie wybranego celu. Czasem pojawia się pokusa, by złożyć wniosek o pożyczkę na wyższą kwotę, co jednak może prowadzić do problemów z uzyskaniem akceptacji.
Z zasady, im o mniejszą kwotę pożyczki się aplikuje, tym większe szanse na jej uzyskanie. Po drugie aplikowanie o wyższe sumy niż potrzebne prowadzi do nadmiernego zadłużania się i konieczności płacenia odsetek od sumy pieniędzy, która i tak nie zostanie wykorzystana.
Prawda popłaca
Internetowe pożyczki są przedstawiane na podstawie oświadczeń o dochodach. Nie ma więc konieczności ich potwierdzania w sposób formalny, np. przez zaświadczenie o dochodach. Z tego powodu może pojawić się pokusa zawyżenia dochodów w oświadczeniu.
Takie podejście może jednak przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Instytucje pożyczkowe współpracujące z ogromną liczbą klientów, działają bowiem przy użyciu ogromnych baz danych. To umożliwia im bezproblemowe wykrycie wszelkich prób podawania zawyżonych dochodów. Tymczasem próba podania nieprawdy bardzo mocno ograniczenia wiarygodność klienta, a więc i jego szanse na otrzymanie akceptacji wniosku pożyczkowego.
Zbyt dużo wniosków na raz to nie najlepszy pomysł
W przypadku aplikowania o pożyczki online lepiej jest postawić na jeden sprawdzony portal pożyczkowy, zamiast składać kilka, czy kilkanaście wniosków w różnych miejscach. Paradoksalnie może to zwiększyć szanse na otrzymanie akceptacji wniosku.
W toku analizy wniosków pożyczkowych sprawdzane są bowiem bazy dłużników. W tych bazach notuje się również liczbę zapytań wykonywanych w danym czasie. Jeśli instytucja pożyczkowa wykryje, że dana osoba aplikuje o finansowanie w kilkunastu miejscach jednocześnie, to będzie znacznie mniej chętna na udzielenie finansowania. Wynika to z obaw o to, że dany klient zaciągnie kilka pożyczek jednocześnie, przez co będzie mieć problem z ich spłatą.
Zawsze trzeba pamiętać o wymogach formalnych
Trzeba pamiętać, że pożyczkodawcy stosują też pewne formalne kryteria przy udzielaniu pożyczek. Konieczne jest spełnienie wszystkich z nich, by mieć szanse na otrzymanie finansowania. Na szczęście kryteria formalne zwykle nie są zbyt wygórowane.
Przede wszystkim instytucje pożyczkowe online wymagają od swoich klientów tego, by na stałe przebywali oni w Polsce. Koniecznie trzeba też być osobą z określonego przedziału wiekowego (np. mieć od 20 do 72 lat). Naturalnie, do aplikowania o pożyczkę internetową potrzebny jest też adres e-mail, telefon komórkowy oraz rachunek w polskim banku.
Materiał Promocyjny