Kantory internetowe

Kantory internetowe- porównuj najlepsze kursy walut.

Kantory internetowe zyskują przewagę nad tradycyjnymi metodami wymiany walut, gdyż są wygodniejsze i tańsze. Wymiany walut w kantorze internetowym dokonamy przelewając odpowiednią kwotę na konto kantoru i zlecając przewalutowanie poprzez wygodną aplikację mobilną lub intuicyjną stronę web. Poza komfortem używania otrzymujemy również ofertę finansową bardziej konkurencyjną niż tradycyjna wymiana w banku lub punkcie stacjonarnym.

Jak działa i na czym zarabia kantor internetowy, jeżeli jest w stanie zaproponować korzystniejsze warunki od banków czy kantorów stacjonarnych?

Kantory internetowe działają w dwóch modelach.
Pierwszym z nich jest klasyczny kantor podobnie jak bank zarabiający na różnicy pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waluty, czyli spreadzie. Oferuje niższe kursy od banków czy tradycyjnych kantorów, gdyż nie posiada dodatkowych kosztów w postaci infrastruktury punktów stacjonarnych i wysokich kosztów obsługi. Całość kosztu jest już wliczona w kurs waluty.
Drugim rodzajem jest giełda walut, na której użytkownicy wystawiają oferty kupna i sprzedaży danej waluty. Inaczej mówiąc to platforma zrzeszająca kupujących i sprzedających, a więc o wysokości kursów decydują tutaj użytkownicy. Różnica kursowa jest dużo korzystniejsza niż w tradycyjnych kantorach czy bankach. Giełdy walut doliczają prowizję od każdej transakcji, która w zależności od wymienianej kwoty może wynieść od 0,06 proc. do 0,25 proc. Im większa kwota transakcji tym niższa będzie kwota prowizji.

Potwierdzeniem rosnącego zainteresowania kantorami internetowymi jest fakt, iż również banki zaczęły prowadzić własne kantory online. Są one jednak przeznaczone jedynie dla osób posiadających rachunek w danym banku. Zatem minusem jest, iż nie każdy może skorzystać z oferty e-kantoru wybranego banku.

Dla kogo przeznaczone są kantory internetowe?

W kantorze internetowym wymiany walut dokona każdy, kto posiada konto walutowe. Może to być turysta wyjeżdżający na wakacje, kredytobiorca spłacający kredyt walutowy w euro lub franku szwajcarskim, jak i przedsiębiorca: importer lub eksporter szukający najlepszego kursu wymiany np. euro, dolara, funta lub walut egzotycznych. Dodatkową zaletą kantorów internetowych jest znacznie szerszy wybór walut w porównaniu z kantorami stacjonarnymi i w większości kantorów darmowe opłaty za przelewy na konto walutowe.
Imponujące są dane jednego z kantorów internetowych, który policzył, iż tylko w 2018 roku wszyscy jego klienci zaoszczędzili na wymianie walut w serwisie ponad 122 miliony złotych.

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę wśród e-kantorów?

Rynek e-kantorów rośnie, pojawia się coraz więcej kantorów internetowych i platform wymiany walut, w których koszty wymiany mogą różnić się od siebie. W znalezieniu najkorzystniejszej oferty pomaga porównywarka kantorów internetowych Parkiet.com, działająca w podobny sposób jak dobrze znane porównywarki towarów czy ubezpieczeń w Internecie. Wystarczy wpisanie kwoty wymiany i odpowiedniej waluty, aby uzyskać porównanie ofert najbardziej znanych, a także co istotne, sprawdzonych i bezpiecznych kantorów internetowych. Dodatkowym atutem porównywarki wymiany walut jest wyszczególnienie kosztów ponoszonych przez wymieniającego, dowiemy się zarówno o tym jaki jest koszt będący różnicą kursową i jaka wysokość prowizji danego operatora. Transparentność kosztów jest szczególnie ważna przy ostatecznym wyborze kantoru.

REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.