REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Bielecki pokieruje Radą Gospodarczą premiera

Premier zdecydował, że oprócz zespołu doradców strategicznych potrzebuje współpracy ze znanymi osobami życia gospodarczego, które ocenią plany rządu

Jan Krzysztof Bielecki (u góry) i Mateusz Morawiecki – bankowcy, którzy doradzą premierowi w sprawach gospodarczych

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Były prezes Pekao Jan Krzysztof Bielecki zostanie przewodniczącym nowej Rady Gospodarczej, która będzie doradzać premierowi. Jutro Donald Tusk wręczy akty powołania 11 członkom nowej instytucji. Zgodnie z zarządzeniem premiera „Rada jest organem pomocniczym prezesa Rady Ministrów w sprawach dotyczących bieżących zagadnień rozwoju społecznego i gospodarczego kraju”.

[srodtytul]Znane postacie[/srodtytul]

Oprócz Bieleckiego znajdą się w niej: Dariusz Filar i Bogusław Grabowski (byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej, ten ostatni jest obecnie prezesem Skarbca), Adam Klesyk (prezes PZU), Mateusz Morawiecki (prezes Banku Zachodniego WBK), Witold Orłowski (główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers), Aleksandra Wiktorow (była prezes ZUS), Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (główna ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan), Ireneusz Krzemiński (socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego), Adam Jasser (podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera) oraz Jacek Wiśniewski (główny ekonomista, Raiffeisen Bank Polska).

[srodtytul]Prawie non profit[/srodtytul]

Zgodnie z zarządzeniem premiera do zadań Rady należeć będzie m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych, a także ocena realizacji celów gospodarczych i społecznych rządu. „Podstawowym zadaniem Rady będzie przedstawianie premierowi niezależnej i obiektywnej opinii na temat bieżących i planowanych działań rządu – czytamy w komunikacie rządu. Jej członkowie nie mogą liczyć na wynagrodzenie za uczestnictwo w posiedzeniach, ale tylko na zwrot kosztów przejazdów i noclegów.

[srodtytul]Kolejny już zespół[/srodtytul]

Rada Gospodarcza to już drugie ciało doradcze powołane przez Donalda Tuska. Oprócz niej w ramach Kancelarii Premiera funkcjonuje Zespół Doradców Strategicznych kierowany przez Michała Boniego. Minister Boni jest także koordynatorem prac Komitetu Rady Ministrów, do którego trafiają inicjatywy ustawodawcze poszczególnych resortów.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA