REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Odszedł kolejny członek pierwszej RPP

Zmarł Grzegorz Wójtowicz, członek Rady Polityki Pieniężnej pierwszej kadencji, na początku lat 90. szef NBP. Po Januszu Krzyżewskim i Cezarym Józefiaku to kolejna osoba z pierwszego składu RPP, która już nie żyje.

Grzegorz Wójtowicz, były prezes NBP i członek RPP

Foto: Archiwum

– Pracowaliśmy razem przez sześć lat. Należał w RPP do czołówki pod względem pracowitości i rzetelności. Dzięki niemu znacznie został podniesiony poziom analiz, przede wszystkim dotyczących bilansu płatniczego – wspomina Bogusław Grabowski, obecnie szef Skarbiec TFI. Podkreśla, że osobistą zasługą Wójtowicza był „świetny klimat pracy” w RPP pierwszej kadencji. – Mogliśmy się nie zgadzać, ale zawsze dyskusje z nim były bardzo merytoryczne – dodaje Anna Trzecińska, była dyrektor departamentu operacji krajowych w NBP.

– To był człowiek, który miał wyjątkową zdolność tłumaczenia „z polskiego na nasze” – podkreśla Bogusław Grabowski. Wyjaśnia, że Wójtowicz potrafił skomplikowane problemy ekonomiczne przedstawiać w sposób zrozumiały również dla najsłabiej przygotowanych odbiorców.

Wójtowicz pracował w NBP od początku lat 70. Od połowy lat 80. był członkiem zarządu banku. – To był człowiek tradycyjnej bankowości – wspomina Andrzej Topiński, który pracował z Grzegorzem Wójtowiczem w zarządzie NBP.

W 1991 r. Wójtowicz stracił fotel prezesa banku centralnego w związku z zarzutami związanymi z głośną wówczas aferą Art-B. – Te oskarżenia sformułowano wobec niego w sposób absolutnie absurdalny – mówi Andrzej Topiński, który objął wówczas stanowisko po Wójtowiczu.

W latach 90. Grzegorz Wójtowicz pracował w sektorze prywatnym. Był m.in. członkiem rad nadzorczych kilku banków.Wójtowicz zajmował się również historią gospodarczą Polski. Wraz z córką opublikował kilka lat temu „Historię monetarną Polski”.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA