Technologie

PTC może zostać inwestorem w Netii

Polska Telefonia Cyfrowa, śladem swojego udziałowca, nie zaprzecza, że szuka okazji do przejęć na polskim rynku. Stawia na transmisję danych i internet. Jak Netia
Foto: Archiwum

Wszystko zależy od wyników Netii – odpowiedziała osoba zbliżona do Polskiej Telefonii Cyfrowej na pytanie, czy operator sieci Era jest zainteresowany przejęciem giełdowego operatora telefonii stacjonarnej. O tym, że Novator, fundusz należący do islandzkiego biznesmena Thora Bjorgolfssona (skupia 32 proc. kapitału spółki), chce sprzedać pakiet walorów Netii, wiadomo od paru miesięcy.

Zainteresowanie odkupieniem akcji wyrażało kilka firm, w tym MNI, którego zarząd widzi możliwość poprawy wyników Netii. Bjorgolfsson, którego majątek ucierpiał w związku z kryzysem rynku finansowego w Islandii, przyznał w wywiadzie udzielonym „Parkietowi”, że nadszedł czas, aby pomyśleć o sprzedaży walorów Netii.

[srodtytul]T-Mobile na zakupach [/srodtytul]

Pytanie, czy PTC byłaby zainteresowana Netią, nie zrodziło się bez powodu. Operator sieci Era, z ekonomicznego punktu widzenia kontrolowany przez T-Mobile Deutschland (komórkowe ramię Deutsche Telekom) jest częścią grupy, która aktywnie konsoliduje rynek. Jej strategia zakłada także budowanie pozycji na rynkach transmisji danych i dostępu do internetu, co Netia także uczyniła swoim strategicznym celem.

– Nadal jesteśmy zainteresowani konsolidacją rynku telekomunikacyjnego – powiedział Hamid Akhavan, prezes T-Mobile International. Pytany o zakupy w Polsce mówił: – Nie mogę komentować żadnych konkretnych projektów. Ale jeśli nadarzy się okazja, aby wziąć udział w konsolidacji jakiegokolwiek rynku, na pewno z niej skorzystamy.

Klaus Hartmann, prezes PTC, także nie chciał komentować przykładu Netii. – Szukamy okazji, ale obecnie nie mamy żadnych konkretnych planów – powiedział. Według niego, PTC nie ma długu i jest przygotowana do zakupów.

[srodtytul]Klient biznesowy to skarb [/srodtytul]

Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK, uważa, że przejęcie Netii przez operatora komórkowego to bardzo dobry pomysł. Ze względu na nieunormowaną sytuację właścicielską Ery (spór Elektrimu z Vivendi) jego zdaniem, bardziej prawdopodobnym kandydatem na inwestora dla Netii jest Polkomtel.

„Parkiet” dotarł do dokumentów, z których wynika, że spór o Erę ma znaczenie. Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odrzuciło ofertę i późniejszy protest PTC, która wystartowała w przetargu na obsługę Kancelarii. Zakwestionowano dokumenty przetargowe spółki. Figurował pod nimi podpis członka zarządu PTC, który nie został wpisany w KRS.

Niespójność wpisu w KRS ze stanem faktycznym to właśnie efekt sporu o Erę. Zbigniew Lazar z biura prasowego PTC zapewnił, że spółka startuje w wielu przetargach, w których jej tzw. reprezentacja nigdy nie była kwestionowana.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.