Nawigacja

Eurofilms wchodzi na warszawski parkiet

W pierwszej połowie czerwca producent folii zadebiutuje na giełdzie. Z oferty chce pozyskać co najmniej 17 mln zł na inwestycje

Eurofilms, producent i dystrybutor folii do pakowania, wyemituje ponad 4 mln akcji. Do kupienia bździe jednak ponad 8 mln walorów (z tego 6,5 mln zł zarezerwowano dla inwestorów finansowych), ponieważ drugie 4 mln papierów zaoferują dotychczasowi akcjonariusze. Obecnie 83-proc. udział w kapitale ma Ergis (zachowa pakiet 52,7 proc.), jeden z najwiźkszych przetwórców tworzyw sztucznych w Europie Środkowowschodniej. Pozostała czźść należy do firmy Finergis Investments Limited, która chce zrealizować zyski i wyjść ze spółki.

Wkrótce zapisy

W przyszły piątek poznamy widełki cenowe akcji producenta folii, a 30 maja cenę emisyjną. Dzień później rozpoczną się zapisy i potrwają do 2 czerwca. Walory będzie można kupić w POK-ach Millenium DM. Przydział akcji nastąpi do 9 czerwca. Zarząd zapewnia, że debiut na GPW odbędzie się w pierwszej połowie czerwca. Liczy, że z emisji akcji pozyska co najmniej 17 mln zł (po odliczeniu kosztów).

Nowe inwestycje

Pod koniec kwietnia Eurofilms uruchomił trzecią linię produkcyjną folii stretch (wykorzystywanej np. do owijania palet). Pozwoliło to na wzrost zdolności produkcyjnych tego asortymentu o połowę, do 27 tys. ton rocznie. Inwestycja kosztowała 19 mln zł i była finansowana kredytem. 13,5 mln zł firma musi spłacić w tym roku. Przeznaczy na to część pieniędzy z emisji. Drugą część - razem ze środkami własnymi, kredytami i leasingiem - zagospodaruje na nowe projekty warte 6,1 mln zł. Wśród nich znajdzie się druga linia do produkcji folii termokurczliwej PWC za ponad 2 mln zł. Zostanie uruchomiana w listopadzie tego roku. Pozwoli na podwojenie mocy produkcji tego asortymentu do 1,4 tys. ton rocznie. W związku z uruchomieniem nowych linii firma chce o 8,5 milionów zł zwiększyć kapitał obrotowy.

Kierunek: Zachód

Eurofilms zamierza utrzymać udział na rynku krajowym. Planuje podniesienie udziału eksportu w całkowitej sprzedaży z zeszłorocznych 23 proc. do ponad 30 proc. w tym roku i do blisko 40 proc. w przyszłym. - Nie chcemy zwiększać znacząco sprzedaży w Polsce, gdyż spowodowałoby to wojnę cenową i obniżenie marży. Rynek unijny jest 18-krotnie większy i nie odczuje negatywnie naszej obecności - wyjaśnia Grzegorz Kędzierski, prezes spółki. I dodaje: - Rynek unijny stabilnie i wyraźnie rośnie - o około 15 proc. rocznie.

Przychody ze sprzedaży Eurofilms wyniosły w zeszłym roku 99,7 mln zł. W tym mają być wyższe o blisko 34 mln zł, a w przyszłym roku - o kolejne 21 mln zł. Spółka wypracowała w 2005 r. 6,2 mln zł zysku netto, z czego 0,9 mln zł stanowiło zbycie udziałów w spółce zależnej. Zarząd nie oczekuje w tym roku wzrostu zysku. Planuje, że spółka zarobi 5,5 mln zł. Za rok wynik netto ma wynieść już ponad 8 mln zł. Spółka nie zamierza jednak wypłacać na razie dywidendy. - Dotychczas nie było wypłat dla akcjonariuszy i za ten oraz przyszły rok też nie będzie. W późniejszym czasie - jak najbardziej będzie dywidenda - zapewnia Andrzej Mielczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Eurofilms.


Wideo komentarz