REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Program budowy oszczędności da nowe życie rynkowi kapitałowemu

Rządowe plany rozruszania długoterminowych inwestycji emerytalnych, choć na razie pełne luk i nieścisłości, mogą uruchomić duży strumień pieniędzy, który popłynie m.in. na warszawską giełdę.
Foto: GPW

Przedstawiony w poniedziałek przez resort rozwoju Program Budowy Kapitału wywołał spore zamieszanie na rynku. Plan ma bardzo wiele nieścisłości i tuż po jego prezentacji pojawiło się mnóstwo znaków zapytania. Jak przyznają autorzy, jest to na razie wstępna koncepcja, nad którą dopiero teraz będą się toczyły rozmowy, a wypracowane rozwiązania i szczegóły pojawią się w ciągu najbliższych miesięcy.

Jaka rola państwa

Najważniejszym elementem przedstawionego planu są pracownicze plany kapitałowe oraz indywidualne plany kapitałowe. Będą to konta, na które pracownicy odprowadzą wraz z pracodawcą część swojej składki emerytalnej. Te pierwsze mają zakładać firmy powyżej 19 pracowników, a te drugie mikrofirmy. I tu pojawia się pierwsze pytanie: po co to rozgraniczenie? Według projektu różnic między PPK i IPK w zasadzie nie ma. PPK mają być zakładane i prowadzone przez pierwsze dwa lata przez Polski Fundusz Rozwoju, a więc przez instytucję powiązaną ze Skarbem Państwa. Po tym okresie można będzie zmienić zarządzającego na prywatne TFI. Z kolei IPK mogą od razu być zakładane w TFI z pominięciem państwowego funduszu. Mogą, ale nie muszą. To rozróżnienie wydaje się niepotrzebnie komplikować i tak już trudny do zrozumienia system emerytalny.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA