REKLAMA
REKLAMA

Parkiet PLUS

Nowa gospodarka Państwa Środka ma się o wiele lepiej niż stara

Chińską gospodarkę można podzielić na „starą" i „nową". Ta pierwsza część to tradycyjne sektory, związane m.in. z infrastrukturą, oraz rynek nieruchomości. Druga to sektor konsumencki i usługi - mówi Miranda Carr, główna analityk ds. Chin w Haitong Securities UK.
Foto: Archiwum

Wzrost gospodarczy w Chinach co prawda zwolnił w I kwartale do 6,7 proc., ale wiele wskaźników, m.in. zaskakująco dobre dane o eksporcie w marcu, sugeruje, że gospodarka zaczyna się stabilizować. Czy pani zdaniem spowolnienie gospodarcze w Chinach jest już za nami?

Miranda Carr: Chińską gospodarkę można podzielić na „starą" i „nową". Ta pierwsza część to tradycyjne sektory, związane m.in. z infrastrukturą, oraz rynek nieruchomości. Druga to sektor konsumencki i usługi. „Stara" gospodarka ma problemy od około dwóch lat, co uderzyło w popyt na surowce, a także w nastroje na rynkach całego świata. Inwestorzy przyglądają się głównie „starej" gospodarce Chin i stąd biorą się ich obawy co do jej ogólnego stanu. Widzimy już jednak, że sytuacja w tych sektorach zaczyna się poprawiać. Sprzedaż na rynku nieruchomości rośnie od zeszłego roku, choć dużo czasu zajmie przełożenie się tej poprawy na koniunkturę w budownictwie. W największych aglomeracjach, takich jak Szanghaj czy Shenzen, i w niektórych innych dużych miastach mamy do czynienia z bańką na rynku i ceny wciąż ostro idą w górę. Jednocześnie w średnich i małych – jak na standardy chińskie – wciąż są problemy ze sprzedażą mieszkań znajdujących się w zapasach deweloperów nawet od pięciu lat. Jednakże w części dużych miast ceny rosną stabilnie, a deweloperzy znów są zainteresowani budowaniem. To nie jest silne odbicie, ale w końcu widzimy stabilizację po tym, gdy przez dwa lata z rzędu ceny spadały po 15 proc. Gdy stabilizuje się tak ważna część chińskiej gospodarki jak rynek nieruchomości, rząd zwiększa wydatki na infrastrukturę, co pomaga ustabilizować się „starej" gospodarce. Tymczasem „nowa" gospodarka, w której koniunkturę mierzymy za pomocą naszego New China Index, ma się dobrze od IV kwartału 2014 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA