REKLAMA
REKLAMA

Firmy

Energia dla firm - jak wybrać najlepszego sprzedawcę?

Dzisiaj bez prądu nie da się funkcjonować, gdyż niemal wszystkie urządzenia i maszyny zasilane są energią elektryczną. Doskonale wiedzą o tym wielkie przedsiębiorstwa produkcyjne i mniejsze firmy, które potrzebują oferty na energię elektryczna idealnie skrojoną do swoich potrzeb. Na co powinni zwracać uwagę właściciele firm, którzy szukają zaufanego sprzedawcy prądu? Zobaczmy.
Foto: ROL

Głównym celem każdego przedsiębiorstwa jest generowanie zysków oraz minimalizowanie strat. Szczególnie w przypadku firm opłaty za energię elektryczną stanowią duży udział w kosztach prowadzenia działalności. Nie da się ich uniknąć, ale można je obniżyć. Co ważne nie poprzez ograniczenie poboru prądu, ale dzięki wyborowi odpowiedniego dostawcy energii elektrycznej.

Podstawa prawna

W Polsce wszystkie podmioty działające nie rynku obrotu energią elektryczną działają na mocy ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku – Prawo energetyczne – Dziennik Ustaw 1997 nr 54 poz. 348. Urząd Regulacji Energetyki jest instytucją sprawującą pieczę nad prawidłowym funkcjonowaniem tego rynku. W jego skład wchodzą wytwórcy energii elektrycznej, podmioty zajmujące się jej przesyłem, dystrybutorzy oraz spółki obrotu energią elektryczną. Od dnia 1 lipca 2007 roku odbiorcy prądu zyskali prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej dwa razy w roku. Taka możliwość pojawiła się dzięki nowelizacji ustawy o prawie energetycznym.

Rynek sprzedaży energii elektrycznej w Polsce

Aktualnie lista sprzedawców prądu w Polsce jest bardzo długa. Usługa ta jest oferowana aż przez siedemdziesiąt siedem podmiotów. Jedni z nich to funkcjonujący na rynku od dawna przedsiębiorcy. Inni z kolei to nowe firmy, którym podstawę do rozpoczęcia działalności dała nowelizacja ustawy z 2007 roku. Dzięki uwolnieniu rynku energii elektrycznej zakończyła się era monopolu i nadszedł czas konkurencji. Nie sposób nie zauważyć, że otworzyło to możliwości do uzyskiwania oszczędności w ramach zakupu energii elektrycznej. Pojawiły się w sprzedaży oferty nabycia prądu dla gospodarstw domowych, małych i średnich firm oraz dużych przedsiębiorstw.

Jak wybrać dostawcę energii elektrycznej?

Koszty w przedsiębiorstwie dzielimy na stałe i zmienne. Stałe to te, które są niezależne od zakresu działalności produkcyjnej lub usługowej na przykład koszty amortyzacji nieruchomości czy podatek gruntowy. Koszty zmienne jak sama nazwa wskazuje to te, które zmieniają się wraz ze wzrostem lub spadkiem poziomu produkcji, chociażby właśnie koszty zakupu energii elektrycznej.

Na pytanie jak wybrać dostawcę prądu większość ludzi od razu odpowie, że tego który oferuje najniższą cenę. W istocie jest to jeden tylko z czynników jakimi powinniśmy się kierować, lecz nie jedyny. Ważne są także kwestie takie, jak pozycja sprzedawcy na rynku. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy jest to sprawdzony i doświadczony dostawca.

Kupujący będąc przedsiębiorcą powinien szczegółowo przeanalizować i wybrać taką ofertę, która jest nie tylko atrakcyjna cenowo, ale i zapewnia stabilne oraz przejrzyste warunki przez cały okres trwania umowy. Kolejną kwestią bardzo ważną dla firmy chcącej zmienić sprzedawcę prądu jest realna możliwość zaspokojenia jej indywidualnych potrzeb przez sprzedawcę, a zatem oferta skrojona na miarę. Ponadto aby nie marnować czasu naszych klientów wszelkie formalności związane ze zmianą sprzedawcy powinny być przeprowadzone przez wykwalifikowanych pracowników nowo wybranego sprzedawcę – EWE rekomenduje takie rozwiązanie. – mówi Jakub Zastawny, Dyrektor Sprzedaży z ewe.pl.

Kontakt ze sprzedawcą energii niezwykle ważny!

Ważna jest także otwartość sprzedawcy energii na negocjacje cenowe. Aktualnie nie ma miejsca na sztywne stawki dla każdego kupującego, w zależności od ilości rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną przygotowywana jest oferta indywidualna.

Podczas wyboru dostawcy energii dla firm warto również zwrócić uwagę, czy potencjalny nowy partner handlowy oferuje nam usługę indywidualnego doradcy, który będzie zawsze dostępny do pomocy, aby nie marnować czasu na próby skontaktowania się ze sprzedawcą przez wielogodzinne oczekiwanie na połączenie przez infolinie. Taki doradca powinien także pomóc oszacować optymalnie korzystne zmiany taryf. Różni sprzedawcy proponują także różne okresy gwarancji stałej ceny np. na cztery lata.

Zmiana aktualnego dostawcy energii elektrycznej dla firm jest z reguły korzystnym posunięciem. Przy dokonaniu dobrego wyboru i skutecznie przeprowadzonych negocjacjach przedsiębiorstwo może uzyskać wymierne korzyści w postaci nawet 25% oszczędności na kosztach zakupu prądu oraz gwarancję kilkuletniej niezmienności ceny. Umożliwia to oszacowywanie kosztów w przyszłych okresach rozliczeniowych i ułatwia planowanie budżetu.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA