REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Protektor: Przenosiny z Mołdawii

– Budowa nowej hali idzie zgodnie z planem określonym pod koniec czerwca. Za dwa–trzy tygodnie powinien się zakończyć etap budowy, po którym rozpocznie się wykończenie i instalacje wewnątrz obiektu. Przeniesienie maszyn do nowego zakładu planujemy rozpocząć w marcu–kwietniu 2016 roku, a zakończyć chcemy w maju lub czerwcu. Wtedy ruszy produkcja w nowej lokalizacji – mówi Piotr Skrzyński, prezes Protektora.

Zdaniem Piotra Skrzyńskiego, prezesa Protektora, porozumienie się w sprawie sprzedaży lubelskiej nieruchomości może nastąpić jeszcze w tym roku.

Foto: Archiwum

Producent obuwia ochronnego do nowej lokalizacji w Lubelskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej najpierw przeniesie część maszyn z Lublina oraz nową szwalnię, która już rozpoczęła działalność w starej lokalizacji w listopadzie.

– Przeniesiemy też naszą linię montażową z Czech, a także część produkcji z Mołdawii. Chodzi o fabrykę Rida, w której mamy 90 proc. udziałów, produkującej 280–300 tys. par obuwia rocznie. Proces ten potrwa do końca 2017 r. W pierwszym roku chcemy podnieść produkcję w Lublinie o dodatkowe 40–60 tys. z obecnych 110 tys. par obuwia rocznie. W ciągu dwóch–trzech lat, po przeniesieniu maszyn z Naddniestrza, chcemy uzyskać produkcję na poziomie 400 tys. par. Od tego momentu już 50 proc. mocy produkcyjnych grupy będzie ulokowanych w Polsce w strefie ekonomicznej – mówi Skrzyński.

Dodaje, że nie ma jeszcze decyzji dotyczącej przeniesienia produkcji z fabryki Terri-Pa z Mołdawii, w której Protektor ma 51 proc. udziałów (produkuje 330–350 tys. par prostszego obuwia PCV). – Zdecydujemy o tym w 2017–2018 r. Ze względów na utrzymanie ciągłości dostaw nie przewidujemy jednoczesnego przenoszenia obu fabryk – zaznacza.

Protektor szacuje, że przenosiny wygenerują dodatkowe koszty jednorazowe, w wysokości do 1 mln zł. Powinny być w większości rozliczone w I półroczu 2016 r. Na przełomie 2016 i 2017 r. firma spodziewa się stopniowego obniżenia jednostkowych kosztów wytworzenia i uzyska możliwość wykorzystania ulgi podatkowej dzięki obecności w lubelskiej strefie ekonomicznej (zwolnienie do 50 proc. z podatku CIT).

Kiedy Protektor sprzeda lubelską nieruchomość o powierzchni 13,5 tys. mkw.?

– Opóźnienie wynika z przeciągającego się procesu administracyjnego inwestora z Indii. Nadal jest zainteresowany, ale częścią nieruchomości. W międzyczasie pojawił się inny chętny, który jest gotów kupić całość. Chcemy pozyskać ze sprzedaży 8 mln zł. Transakcja jest trudna, ale zakładamy, że dojdziemy do porozumienia w tym roku. Dla nas najważniejsze jest, aby inwestor wpłacił w tym roku 10 proc. zadatku, a całkowite rozliczenie nastąpiłoby do połowy 2016 r. – mówi Skrzyński.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA