REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Złoty krzyż na wykresie WIG-u

Rynek może wybić się z długoterminowego marazmu. Potrzebuje jednak wsparcia.
Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

Średnie kroczące mają tę przypadłość, że sygnalizują rynkowe zmiany z opóźnieniem. To dlatego mimo korekty notowań WIG-u średnia z 50 sesji wzrosła w minionym tygodniu powyżej 200-sesyjnej, tworząc optymistyczną formację złotego krzyża. Sygnał jest spóźniony, ale z punktu widzenia analizy technicznej bardzo istotny.

Od początku 2000 r. średnie z 50 i 200 sesji utworzyły złoty krzyż na wykresie WIG-u zaledwie siedem razy. W trzech przypadkach był to sygnał rozpoczynający długoterminową hossę – pod koniec 2002 r., w połowie 2009 r. i w sierpniu 2012 r. Dwa razy krzyż okazał się fałszywą formacją (po jego pojawieniu się w marcu 2012 r. i we wrześniu 2014 r. notowania kontynuowały zniżkę) i dwukrotnie dał impuls do kilkutygodniowych zwyżek. Jeśli ufać historii, szeroki rynek warszawskiej giełdy ma teraz spore szanse na kontynuację trendu wzrostowego. Zwłaszcza że w trwającej od ponad roku konsolidacji złoty krzyż pojawia się już po raz trzeci, a im dłużej trwa techniczny marazm, tym silniejsze powinno być z niego wybicie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA