REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

KDPW: Wszystko gotowe, czas na wielką zmianę

Wielka rewolucja staje się faktem. Od poniedziałku na naszym rynku zacznie obowiązywać nowy cykl rozliczeniowy.

Iwona Sroka, prezes KDPW

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski tj Tomasz Jodłowski

Zamiast trzech, jak dotychczas, będzie on wynosił dwa dni i będzie dotyczył niemal wszystkich aktywów: akcji, praw do akcji, kwitów depozytowych, funduszy ETF oraz certyfikatów inwestycyjnych. – Zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2 dostosowuje polski rynek do standardów wprowadzanych w Unii Europejskiej – tłumaczy Iwona Sroka, prezes KDPW. Chociaż skrócenie cyklu rozliczeniowego o jeden dzień mogłoby się wydawać kosmetycznym posunięciem, dla inwestorów giełdowych oznacza to ogromną zmianę. Dzięki temu zabiegowi gracze szybciej będą stawali się faktycznymi właścicielami kupionych walorów, o jeden dzień krócej będą także czekali na gotówkę po sprzedaży akcji.

Cykl rozliczeniowy odgrywa także istotną rolę przy dywidendach, udziałach w walnych zgromadzeniach czy też w końcówce roku przy rozliczeniach podatkowych. Z kolei uczestnikom KDPW oraz KDPW_CCP zmiana pozwala ponadto na skrócenie okresu utrzymywania depozytów zabezpieczających dla pozycji rozliczeniowych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA