REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

CEZ kupi Energę?

CEZ może rozpocząć rozmowy w sprawie nabycia pakietu większościowego Energi - podają „Hospodarske Noviny” cytując prezesa CEZ Daniela Benesa
Foto: Bloomberg

Benes wskazuje, że CEZ planuje akwizycje, aby zagwarantować sobie stabilną dywidendę. W tej chwili większościowy pakiet Energi posiada Skarb Państwa (51,5 proc.), a 48,48 jest na giełdzie w rękach inwestorów.

Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK ocenia, że dla CEZ rozsądnym posunięciem byłby zakup większościowego pakietu gdańskiej firmy. – Energa jest atrakcyjna spółką. Gdyby miało dojść do jej przejęcia przez czeski koncern, to Skarb Państwa z pewnością wymagałby wysokiej premii w stosunku do ceny rynkowej – zauważa Puchalski.

Dodaje, że na chwilę obecną Skarb Państwa kontroluje praktycznie cały polski rynek energetyczny. Nie jest więc pewien, czy wpuszczanie dużego gracza z bliskiej zagranicy byłoby optymalne. - Poza tym, gdyby CEZ rzeczywiście miał zamiar czy też był bliski przejęcia Energi, na pewno nie pojawiłoby się to w wywiadzie prasowym. Pomimo to, trudno jednoznacznie przesądzać, czy do transakcji dojdzie, czy też nie – zaznacza szef działu analiz DM BZ WBK.

Daniel Benes już w maju ubiegłego roku sygnalizował, że CEZ patrzy na wszystkie możliwości na polskim rynku. Deklarował wtedy, że przy najbliższej okazji podjęcia tematu prywatyzacji Energi, przystąpi do tematu. Jak przekazał Bloombergowi rzecznik CEZ Ladislav Kriz nie było jeszcze rozmów z gdańską spółką, a Energa jest jedynie potencjalnym celem akwizycji.

- Spółka Energa znalazła się na liście podmiotów, które mogą zostać poddane przekształceniom własnościowym. Ewentualne przekształcenia musiałyby być poddane uprzednim szczegółowym analizom dotyczącym wpływu przekształceń na realizację rządowego programu energetycznego, aktualnej sytuacji rynkowej i związanej z nią możliwej do uzyskania ceny (w kontekście oczekiwanych dochodów dywidendowych), efektów synergii oraz wpływu na wartość spółki dla akcjonariuszy usłyszeliśmy w biurze prasowym Skarbu Państwa


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA