Gospodarka

GPW: WIG20 podstawowym indeksem, długość sesji bez zmian, kontrakty także

Nowy zarząd GPW podjął decyzję, że podstawowym zestawem indeksów będzie WIG20, mWIG40 oraz sWIG80. WIG30 zostaje, ale to na WIG20 będą tworzone kolejne instrumenty.

Prezes GPW Paweł Tamborski

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

- GPW zdecydowała o skoncentrowaniu się na indeksie WIG 20 i będzie on stanowił podstawę do wyliczania kontraktów terminowych i produktów strukturyzowanych - poinformował prezes GPW Paweł Tamborski.

Oprócz tego zarząd GPW poinformował, że utrzymane zostaną obecne godziny sesji czyli 9-17.

Zmian na razie nie będzie też na rynku terminowym. Oznacza to, że inwestorzy nadal będą handlowali kontraktami na WIG20 z mnożnikiem 20zł. - Indeksem bazowym dla kontraktów będzie WIG 20. Chcemy mieć silny rynek instrumentów pochodnych. Będziemy nadal wyliczać indeks WIG 30, ale będzie to indeks blue chipów. Będziemy go nadal promować, ale rezygnujemy z wprowadzenia kontraktów na WIG 30 - stwierdził prezes GPW.

Według planów poprzedniego zarządu GPW, indeks WIG 20 miał być publikowany do końca grudnia 2015 r.

Jednocześnie GPW poinformowała w środę, że rezygnuje z indeksów WIG 50 i WIG 250. Pozostaną indeksy WIG 40 i WIG 80.

Wiceprezes GPW Grzegorz Zawada powiedział, że spółka do końca września będzie analizować efekty wprowadzenia zmian mnożnika w kontraktach terminowych na WIG 20. Mnożnik ten zwiększono od czerwca z 10 zł na 20 zł. - Będziemy konsultować się z rynkiem. Nie wykluczamy możliwości stopniowego przywrócenia mnożnika 10 - poinformował.

Spółka analizuje kwestię ewentualnego połączenia z giełdą w Wiedniu. - Prace analityczne trwają, rozważamy tę opcję, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły - powiedział Tamborski.

Pod koniec sierpnia wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk poinformował PAP, że resort skarbu we wrześniu podejmie decyzję, czy warszawska giełda powinna rozpocząć negocjacje w sprawie połączenia z giełdą w Wiedniu. - Mam nadzieję, że we wrześniu tego roku zapadnie decyzja. Rekomendacji w tej sprawie oczekujemy od zarządu giełdy – mówił wówczas Kowalczyk.

Warszawska giełda od ponad roku rozważa możliwość połączenia się z giełdą w Wiedniu, stojącą na czele CEE Stock Exchange Group, która oprócz niej grupuje giełdy w Pradze, Budapeszcie i w Lublanie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.