Firmy

Mennica: Śledczy badają skup złota. Kurs poszedł w dół

Akcje Mennicy Polskiej taniały w czwartek maksymalnie o 7,6 proc., do 14,23 zł (na zamknięciu za papiery płacono 14,7 zł), po informacji „Rzeczpospolitej"o tym, że prokuratura sprawdza, czy spółka zależna Mennica Metale Szlachetne (MMS) nie usiłuje wyłudzić 317 mln zł zwrotu podatku VAT.

Śledczy zostali zaalarmowani przez urząd skarbowy.

Latem 2013 r. kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa spółka poinformowała, że urząd skarbowy wszczął postępowanie kontrolne, kiedy MMS wystąpiła do niego o zwrot 52 mln zł za wrzesień 2012 r. Firma podkreślała, że wcześniej nie było z tym problemu.

Urząd skarbowy i śledczy mają wątpliwości wobec dostawców granulatu złota dla MMS, który służył do dalszej przeróbki – część z nich to spółki krzaki, które nie odprowadzały VAT. Prokuratura ma ustalić, czy do transakcji w ogóle dochodziło.

29 proc. – o tyle potaniały akcje Mennicy w ciągu ostatnich dwóch lat.

Mennica nie zgadza się z podejrzeniami (śledztwo prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko) i tłumaczy, że ma ograniczoną możliwość prześwietlania kontrahentów.

Ubiegłoroczna kontrola spowodowała, że urząd wstrzymał zwrot podatku VAT również za kolejne miesiące 2012 r. Z powodu przeciągających się procedur Mennica w 2013 r. zrezygnowała ze skupowania granulatu.

W ubiegłym roku Mennica sprzedała rekordową ilość złota –10 ton, w większości hurtem odbiorcom zagranicznym. Cała grupa miała 2,69 mld zł przychodów, z czego aż 0,94 mld zł przyniosły umowy na sprzedaż złota dla włoskiej firmy Italpreziosi. Z powodu kłopotów z możliwością skupowania kruszcu z rynku w hurtowych ilościach Mennica straciła tego klienta, wobec czego wyniki finansowe gwałtownie się pogorszyły. Po trzech kwartałach 2013 r. skonsolidowane przychody wyniosły 746 mln zł, a wartość eksportu 73,3 mln zł, z czego niecałe 30 mln zł przypadało na przetwórstwo metali szlachetnych.

Z uwagi na ryzyko związane ze skupem złotego złomu na dużą skalę oraz wprowadzenie w październiku ub.r. solidarnej odpowiedzialności za podatkowe długi kontrahentów z planów budowy rafinerii złota wycofał się inny dystrybutor sztabek – kontrolowana przez giełdową Grupę Trinity Mennica Wrocławska.

Powiązane artykuły