REKLAMA
REKLAMA

Wierzytelności

GetBack: Obligatariusze wylali żale na cały rynek

Będzie stała podkomisja?
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Tam, gdzie w grę wchodzą wielkie pieniądze, są też wielkie emocje. Najdobitniej udowodniło to piątkowej spotkanie obligatariuszy GetBacku, które odbyło się w Sejmie z inicjatywy posłanki Nowoczesnej Pauliny Henning-Kloski. Obligatariusze GetBacku nie szczędzili ostrych słów. Dostało się praktycznie każdemu: sprzedawcom obligacji (głównie Idea Bankowi i PDM), instytucjom państwowym (przede wszystkim Komisji Nadzoru Finansowego) czy też byłemu i obecnemu zarządowi windykatora. Problem jednak w tym, że w spotkaniu uczestniczyli głównie wierzyciele i przedstawiciele opozycji rządowej. Dlatego spotkanie sprowadziło się głównie na wylewaniu żali i apeli osób poszkodowanych w sprawie GetBacku o podjęcie odpowiednich działań.

Problemy GetBacku

Obligatariusze windykatora nie gryźli się w język. Aferę związaną z GetBackiem nazywali m.in. zorganizowaną przestępczością. Ich zdaniem w całej sprawie zawiodło państwo, które miało dopuścić do wybuchu afery. Ostre słowa padły w kierunku KNF („po co KNF w ogóle istnieje") czy też Idea Banku. Instytucja ta była mocno zaangażowana w sprzedaż obligacji windykatora. Osoby, które kupiły te papiery, zwracały uwagę, że zdarzały się przypadki nabywania obligacji na ich konto, ale bez ich wiedzy. „Formularze dotyczące nabycia obligacji były wypełniane przez pracowników banku. Pracownicy podszywali się tym samym pod klientów" – grzmieli obligatariusze. W spotkaniu wziął też udział przedstawiciel rady wierzycieli GetBacku Mariusz Wójcik, który również nie szczędził mocnych słów, a przy okazji zdradził, że przewodniczący tego gremium Artur Kłoczko złożył rezygnację z zasiadania w radzie.

– Na spółce żerowało wiele osób i instytucji finansowych. Jeśli dziś skupimy się na słupach, nie da się oczyścić sytuacji. Państwo niestety działa zbyt wolno i zbyt mało zdecydowanie – przekonywał Wójcik.

Przedstawiciele opozycji zapowiedzieli, że będą dążyć do utworzenia stałej podkomisji, która miałaby na bieżąco zajmować się sprawą windykatora.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA