Wierzytelności

Best chce mniej, ale daje więcej

Windykacyjna firma Best szykuje się do kolejnej publicznej emisji obligacji. Tym razem firma chce pozyskać od inwestorów do 30 mln zł.
Foto: Adobestock

Zapisy na czteroletnie papiery mają ruszyć 5 lutego. Ich oprocentowanie będzie oparte o trzymiesięczną stawkę WIBOR powiększoną o marżę w wysokości 3,5 proc. W bieżącym okresie daje to 5,2 proc. Oprocentowanie obligacji będzie naliczane już od pierwszego dnia zapisów, w związku z tym cena emisyjna obligacji będzie zależeć od dnia, w którym składany jest zapis.

– Obligacje grupy Best to stabilna inwestycja z atrakcyjnym oprocentowaniem. Oferujemy inwestorom możliwość alokowania swoich środków na warunkach przewyższających lokaty bankowe. Nasi dotychczasowi obligatariusze doceniają rzetelność i wiarygodność spółki Best. Na rynku obligacji jesteśmy od 2010 roku, to jest już nasza 16. emisja i trzeci program publiczny. Pozwoli on sfinansować rozwój naszej działalności, przede wszystkim kolejne inwestycje w portfele. W 2017 roku zainwestowaliśmy w nie ponad 300 mln zł – mówi Krzysztof Borusowski, prezes firmy Best. Zapisy na obligacje potrwają do 16 lutego i będą przyjmowane przez DM PKO BP oraz BM Alior Banku. Okres przyjmowania zapisów może zostać skrócony, jeśli inwestorzy złożą zapisy na większą liczbę papierów, niż oferuje firma.

Sama oferta będzie o tyle ciekawa, gdyż w ostatnim czasie papiery dłużne spółek windykacyjnych nie rozchodzą się już jak gorące bułeczki. Doświadczył tego m.in. Best. Nie tak dawno, bo w listopadzie, spółka również wyszła z ofertą do szerokiego grona inwestorów. Z emisji planowała pozyskać 60 mln zł. Ostatecznie jednak sprzedano papiery za 55,8 mln zł. Oprocentowanie papierów wynosiło wtedy WIBOR3M powiększony o marżę 3,4 proc.

Problemy ze znalezieniem chętnych na pełną pulę papierów miało także ostatnio Kredyt Inkaso, które przez długi czas było w otwartym konflikcie z Bestem, który jest jednym z akcjonariuszy spółki. Kredyt Inkaso zamiast planowanych 30 mln zł pozyskał od inwestorów 14,3 mln zł. PRT


Wideo komentarz

Powiązane artykuły