Wiadomości

Ukryte ofiary pandemii koronawirusa – czy tylko COVID-19 zabija?

W roku 2020 życie niejednej osoby odwróciło się do góry nogami. Rozprzestrzeniający się koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 i wprowadzone w związku z tym obostrzenia sanitarne wymusiły na nas wiele zmian, które w mniejszy lub większy sposób odbiły się na naszym zdrowiu psychicznym. Jak radzić sobie z problemami natury psychicznej i gdzie szukać pomocy? Przeczytaj nasz artykuł do końca, a wszystkiego się dowiesz.

Na początku marca, gdy koronawirus SARS-CoV-2 dopiero zaczął panoszyć się po świecie, jeszcze nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Wzrost zachorowań na COVID-19 zmusił władze do podjęcia bezprecedensowych działań, które z założenia miały uratować tysiące istnień. Okazało się, że przymusowe zamknięcie ludzi w domach i przeniesienie większości aktywności do internetu z jednej strony rzeczywiście pozwoliło zmniejszyć liczbę zachorowań na wirusowe zapalenie płuc, z drugiej jednak przyczyniło się do wzrostu zachorowań na inne choroby, w tym te o podłożu psychicznym.

Skutki pandemii a zdrowie psychiczne

Być może sam odczuwasz, że Twój stan psychiczny nie jest najlepszy. Wciąż towarzyszą Ci skrajne emocje, wśród których dominuje strach, niepokój i lęk? Wpływ na to może mieć bardzo wiele różnych czynników, czego być może nie do końca jesteś świadom. Najważniejsze to zdać sobie sprawę z powagi problemu i w porę poszukać pomocy.

Co negatywnie wpływa na nasz stan psychiczny?

Problemy z pracą

Najpierw wiosną a później na jesień krajowa gospodarka została częściowo zamrożona. Większość branż odczuła tego konsekwencje, ale niektóre bardziej niż inne. Mowa tutaj m.in. o turystyce i gastronomii. Według danych Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej w 2020 roku ok. 200 tys. osób straciło pracę, a ponad 15 tys. lokali ogłosiło upadłość. Z kolei w przypadku rynku hotelowego szacuje się, że zniknęło ponad 100 tys. miejsc pracy. Na skutek pandemii i wprowadzonych w związku z nią obostrzeń mnóstwo osób straciło pracę, wielu ludzi zmuszonych było zamknąć swoje biznesy. Nawet dla tych, którzy mają silny charakter, to bardzo duży cios, po którym trudno jest się podnieść.

Praca/nauka zdalna

Ale nie tylko utrata pracy może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. W wielu miejscach pracy, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, podjęto decyzję o przejściu na pracę zdalną. O ile na początku nie widać było tego negatywnych skutków, o tyle z każdym kolejnym dniem, tygodniem i miesiącem wielu osobom zaczęło to ciążyć.

Brak spotkań z bliskimi

Nie chcąc narażać bliskich na zachorowanie, ograniczyliśmy z nimi kontakty. Zrezygnowaliśmy ze wspólnych wyjść ze znajomymi, gdyż takie rekomendacje płynęły z góry, a w dodatku w czasie kwarantanny nawet za bardzo nie ma gdzie, ponieważ miejsca takie jak kawiarnie czy restauracje pozostają zamknięte. Przez to niektórzy zaczęli czuć się samotni, towarzyszyć im zaczęło również bolesne poczucie pustki.

Brak aktywności fizycznej

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że regularna aktywność fizyczna ma wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Aktywność fizyczna jest skuteczną profilaktyką w walce z zaburzeniami nastroju, w tym przede wszystkim z depresją. W czasie pandemii wiele obiektów sportowych zostało zamkniętych. Osoby trenujące do tej pory na siłowniach czy basenach zmuszone zostały zawiesić swoje treningi lub ćwiczyć w domu.

Wszystkie wymienione wyżej aspekty sprawiają, że dla wielu osób pandemia stała się ogromnym obciążeniem psychicznym, z którym nie są one w stanie samodzielnie sobie poradzić. Brak konieczności wychodzenia z domu i ograniczone kontakty międzyludzkie sprawiły, że chcąc nie chcąc zaczęliśmy więcej czasu spędzać przed komputerem, nierzadko uzależniając się od niego (pomoc w walce z uzależnieniem od komputera znajdziesz tutaj: https://medjol.pl/leczenie/uzaleznienia-od-komputera), zdecydowanie częściej sięgaliśmy też po używki, na co wskazuje zeszłoroczny raport dotyczący spożycia alkoholu w czasie pandemii (informacji na temat leczenia alkoholizmu szukaj tu: https://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu).

Obserwujesz u kogoś bliskiego lub siebie samego ciągłe zmęczenie, brak energii, smutek, płaczliwość, brak chęci do wstawania z łóżka? Ucieczka w alkohol, narkotyki lub inne używki to nie jest rozwiązanie. Wyciągnij pomocną dłoń do bliskiej Ci osoby lub pozwól sam sobie pomóc. Odwiedź stronę https://medjol.pl/ i dowiedz się, jak zwalczyć uzależnienie. Łatwo nie będzie, ale jednego już teraz możesz być pewien – naprawdę warto to zrobić. Nie tylko dla siebie, lecz również z myślą o swoich bliskich.

Materiał Promocyjny 

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.