REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Jak sprawdzić punkty karne przez Internet?

Lista przewinień za które kierowca może otrzymać punkty karne, jest dość szeroka. Nie trudno więc w ciągu roku zgromadzić ich pokaźną ilość. Jeśli zapomniałeś, ile dokładnie masz punktów karnych na swoim koncie, możesz sprawdzić to przez Internet.

Informację o zgromadzonych przez Ciebie punktach karnych otrzymasz na  najbliższym komisariacie policji. Ustna wiadomość jest bezpłatna, jeśli jednak poprosisz o nią na piśmie, zapłacisz 17 zł za zaświadczenie o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Jest też drugi, łatwiejszy i tańszy sposób na sprawdzenie ilości punktów karnych, a mianowicie, skorzystanie z internetowej bazy CEPIK 2.0. 

 

Jak sprawdzić punkty karne przez Internet?

 

Od uzyskania informacji na temat zgromadzonych przez nas w ciągu roku punktów karnych dzielą nas tylko dwa kroki. Wystarczy bowiem: 

 

1.  Założyć profil zaufany (jeśli jeszcze go nie posiadasz). Jest to bezpłatne narzędzie, za pomocą którego potwierdzisz swoją tożsamość w internecie oraz złożysz podpis zaufany. Profil zaufany założysz przez Internet, jeśli masz:

·      konto w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (ich listę znajdziesz na stronie profilu zaufanego),

·      kwalifikowany podpis elektroniczny.

 

2.  Wejść na stronę Ministerstwa Cyfryzacji - obywatel.gov.pl

 

Po zalogowaniu należy wejść w zakładkę “pojazdy i kierowcy”. Na stronie wyświetli się kilka opcji do wyboru - osoby zainteresowane punktami karnymi powinny skorzystać z odpowiedniej zakładki.

 

Informację o otrzymanych przez Ciebie punktach karnych możesz pobrać w formacie PDF i wydrukować. Pamiętaj jednak, że ma ona charakter wyłącznie informacyjny. Nie będziesz mógł jej więc wykorzystać podczas załatwiania sprawy urzędowej, na przykład jako dowód w sprawie.

 

Ile punktów karnych można otrzymać w ciągu roku?

 

W Polsce kierowca może posiadać na swoim koncie maksymalnie 24 punkty karne. Te przedawniają się z upływem roku od momentu powstania wykroczenia. Młodzi kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, mogą zebrać maksymalnie 20 punktów

 

Uwaga! Jeśli po zalogowaniu się do serwisu i sprawdzeniu stanu punktów karnych zauważysz, że ich poziom niebezpiecznie zbliża się do górnej granicy, możesz po odbyciu szkolenia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego zmniejszyć ich wysokość o 6 punktów. 

 

Co grozi za przekroczenie limitu punktów karnych?

 

Jeśli kierowca przekroczy dopuszczalną liczbę punktów karnych, policja może zatrzymać  jego prawo jazdy. Dokument zostanie następnie przekazany staroście właściwemu ze względu na jego miejsce zamieszkania. Starosta natomiast (na podstawie art. 114 ust. 1 lit. b ustawy o prawie o ruchu drogowym), wyda decyzję o poddaniu kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji osoby posiadającej uprawnienia do kierowania pojazdem

 

Po zmianach legislacyjnych, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2019 roku, kierowca powinien zdać egzamin kontrolny w ciągu 6 tygodni od momentu odebrania przez policję prawa jazdy. Jeśli go nie zaliczy, może stracić uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Aby je odzyskać, będzie zobowiązany do przejścia całego kursu od podstaw, zakończonego egzaminem. 

 

Za co można dostać punkty karne?

 

Punkty karne otrzymują kierowcy, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego.  Najczęściej na liście ich przewinień pojawia się:

·      spowodowanie kolizji lub wypadku, czyli spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – 6 punktów; 

·      kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub będąc pod wpływem środka odurzającego – 10 punktów; 

·      nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku – 10 punktów;

·      popełnienie przestępstwa drogowego – 10 punktów; 

·      korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku podczas kierowania pojazdem – 5 punktów; 

·      nieustąpienie pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu podczas włączania się do ruchu – 5 punktów; 

·      przekroczenie dopuszczalnej prędkości – maksymalnie 10 punktów za przekroczenie powyżej 51 km/h; 

·      naruszenie zakazu wyprzedzania – 5 punktów. 

 

O ile wysokość punktów karnych często się zmienia w zależności od danego wykroczenia, o tyle od lat nie zmieniają się podstawowe stawki kar. Maksymalny mandat za jedno wykroczenie drogowe to 500 zł, a przy tzw. zbiegu wykroczeń to 1000 zł. 

 

Punkty karne a OC

 

W poprzednim roku, propozycja PIU, aby towarzystwa ubezpieczeniowe miały dostęp do bazy danych CEPIK 2.0 i w oparciu o informacje na temat punktów karnych mogły ustalać wysokość składki OC, wywołała burzliwą dyskusję. Chwilowo pomysł został zawieszony. Obecnie ubezpieczyciele nie mają dostępu do informacji na temat punktów karnych otrzymanych przez kierowcę. Nie zmienia to jednak faktu, iż wiedzą kiedy kierowca był sprawcą kolizji lub wypadku. 

 

Jeśli spowodowałeś kolizję lub wypadek, wpłynie to zasadniczo na cenę kolejnej Twojej polisy. Poza mandatem zapłacisz zwyżkę w OC lub towarzystwo odbierze Ci część wypracowanych dotychczas zniżek za bezszkodową jazdę. Przed dużym wydatkiem na OC może jednak uchronić Cię bogata oferta ubezpieczeniowa na rynku i możliwość porównania przez Internet propozycji różnych firm (np. za pomocą porównywarki dostępnej na stronie https://kalkulator.kalkulator-oc-ac.auto.pl/kalkulator/oc-ac/.

 

Uwaga! Na poszukiwanie najtańszych ofert warto poświęcić swój czas, ponieważ zakres ubezpieczenia określa ustawa - bez względu na to ile zapłacisz za OC, otrzymasz taką samą ochronę.

Materiał Promocyjny

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA