Wiadomości

Kredyt gotówkowy do 50 tysięcy. W tym banku dostaniesz najtańszy

Kredyt gotówkowy w kwocie do 50 tys. zł pozwoli na zrealizowanie marzeń o dalekich podróżach, zakupie upatrzonego samochodu czy gruntownym remoncie mieszkania. Przy analizowaniu różnych ofert bankowych na tego rodzaju kredyty trzeba jednak zawsze zwracać uwagę na pełne koszty kredytowania, ujęte w ramach wskaźnika RRSO.

Specyfika kredytu gotówkowego

Na tle innych ofert kredytowych dostępnych w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych kredyt gotówkowy wyróżnia się w sposób szczególny. To kredyt, który może być udzielony w ramach uproszczonej procedury kredytowania, bez dodatkowych zabezpieczeń spłaty czy poręczeń. W przypadku kredytu gotówkowego klient nie musi podawać celu, na jaki chce go zaciągnąć. W efekcie pieniądze z banku można rozdysponować na różne inwestycje, nawet na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Najważniejszym parametrem kredytu gotówkowego z perspektywy klienta jest jego koszt, na który składają się koszty odsetkowe i pozaodsetkowe. Zarówno jedne, jak i drugie podlegają odgórnym, ustawowym limitom.

Czy wiesz, że...

Podstawą dla ustalenia limitów kosztów pożyczek i kredytów są akty prawne:

* ustawa antylichwiarska z 11 marca 2016 roku, czyli ustawa o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw;

* ustawa o kredycie konsumenckim z 22 lipca 2017 roku.

Koszty pozaodsetkowe kredytu gotówkowego, jak i pozostałych zobowiązań finansowych odpłatnych, nie mogą przekroczyć sumarycznie:

* 25 proc. całkowitej kwoty kredytu – część stała,

* oraz 30 proc. całkowitej kwoty kredytu konsumenckiego w stosunku rocznym – część zmienna.

W przypadku kredytów, które udzielane są na dłużej niż rok, koszty pozaodsetkowe nie mogą przekroczyć 100 proc. wartości kredytu. W przeciwnym wypadku kredytobiorca ma prawo do zwrotu kredytu bez kosztów lub zwrotu kredytu z kosztami, które nie będą przekraczać maksymalnych, ustawowych kosztów kredytu.

Podstawowym wynagrodzeniem kredytodawców są odsetki za korzystanie z cudzego kapitału. Ich maksymalna wielkość nie może przekroczyć w stosunku rocznym dwukrotności odsetek ustawowych, a te z kolei, zgodnie z Kodeksem cywilnym, są równe wysokości sumy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktu procentowego, czyli łącznie to 10 proc. w skali roku.

Kontrolowanie wysokości opłat od proponowanego kredytu gotówkowego ułatwiają obowiązkowe dziś formularze informacyjne, które przygotowują banki i pożyczkodawcy dla swoich klientów. Wysokość stopy kosztów związanych z kredytem obrazuje poziom RRSO w ofercie, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która uwzględnia prócz odsetek nominalnych również i inne koszty towarzyszące kredytowi i obciążające kieszeń kredytobiorcy.

Gdzie po najtańszy kredyt na 50 tys. zł w listopadzie? Analiza na podstawie Totalmoney.pl

Dla porównania kosztów kredytów gotówkowych, weźmy pod uwagę kredyt na 50 tys. zł zaciągany na 48 miesięcy (okres 4 lat). Do najtańszych ofert takich kredytów, które można zaciągnąć za pomocą porównywarki kredytów Totalmoney.pl w listopadzie 2018 roku, zaliczyć można takie propozycje banków:

* Kredyt gotówkowy w BGŻ BNP Paribas – kredyt z oprocentowaniem 4,99 proc. w skali roku, prowizja za przystąpienie do zobowiązania 1,40 proc., RRSO 5,86 proc. i całkowita kwota do spłaty 56 033,07 zł, rata w wysokości 1167,36 zł miesięcznie;

* Kredyt Mini Ratka w PKO BP – kredyt z oprocentowaniem 6,99 proc. w skali roku, udzielany bez pobierania prowizji, z RRSO w wysokości 7,22 proc. i z całkowitą kwotą do spłaty 57 459,85 zł, rata w wysokości 1197,08 zł miesięcznie;

* Pożyczka gotówkowa w Citi Handlowym – kredyt z oprocentowaniem 5,99 proc. w skali roku, udzielany z prowizją 6 proc. i RRSO 9,60 proc., gdzie całkowita kwota do spłaty wyniesie 59 734,25 zł, rata w wysokości 1244,46 zł miesięcznie;

* Pożyczka na Piątkę w Alior Banku – kredyt z oprocentowaniem 5 proc. w skali roku, udzielany z prowizją 9 proc. i z RRSO 10,34 proc., przy czym całkowita kwota do spłaty to 60 244,63 zł, rata w wysokości 1255,10 zł miesięcznie;

* Kredyt gotówkowy w Santander Bank Polska – kredyt z oprocentowaniem 8,08 proc. w skali roku, z prowizją 2,97 proc. za przystąpienie do zobowiązania, z RRSO na poziomie 10,10 proc. i z kwotą do spłaty 60 424,01 zł, rata w wysokości 1258,83 zł miesięcznie.

Jak się okazuję, najtańszego kredytu gotówkowego do kwoty 50 tys. zł w listopadzie 2018 roku, udzieli bank BGŻ BNP Paribas. To kredyt gotówkowy przeznaczony dla klientów, którzy mają dobrą historię kredytowania w BIK-u, bez negatywnych wpisów wskazujących na opóźnienia w spłacie wcześniej zaciągniętych kredytów, oraz dla takich, którzy mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.