Wiadomości

Zbigniew Grutkowski oraz Bartłomiej Chomka o współczesnym Day Tradingu

Zbigniew Grutkowski – biznesmen o dużym, jak na młody wiek, dorobku. Analityk i doradca finansowy. Pasjonat technologii Blockchain i twórca kryptowaluty TTE. Doświadczony day trader. Dyrektor do spraw rozwoju w TeleTrade Polska.
Bartłomiej Chomka - trader, główny analityk TeleTrade Polska. Day trader z ponad 8-letnim doświadczeniem w zarządzaniu kapitałem własnym oraz firm inwestycyjnych.

Zacznijmy od podstaw. Czym jest Day Trading?

Zbigniew Grutkowski: Jest to forma spekulacji, która może być prowadzona na dowolnym instrumencie finansowym. Cechą charakterystyczną daytradingu jest zamykanie pozycji tego samego dnia, w którym była zajmowana. Lubię go za dynamikę i emocje, jakich dostarcza. Przy okazji pozwala w krótkim czasie generować zyski.

Bartłomiej Chomka: Jest to strategia krótkoterminowa polegająca na generowaniu zysków zamykając pozycję tego samego dnia. Odpowiednie zrozumienie poszczególnych sesji w ciągu dnia daje ogromną przewagę dla daytradera. Oczywiście ważny jest kalendarz makroekonomiczny, ale traktuje go bardziej jako dodatkowy zastrzyk płynności dla rynku. Wyjątkiem w tej regule są posiedzenia banków centralnych i raporty inflacyjne.

 Zbigniew Grutkowski opinie o Day Tradingu

 

Ulubiona strategia Day Trading?

Zbigniew Grutkowski: Nie mam jednej ulubionej, korzystam z trzech, w zależności od sytuacji. Żartobliwie mówię czasem, że wybór podpowiada mi intuicja, jednak naprawdę to kwestia doświadczenia.

Skalpowanie jest najczęściej stosowane w Day Trading. Wymaga refleksu i żelaznych nerwów. Potrafi podnieść poziom adrenaliny, może dlatego jest tak lubiane. Polega na zajmowaniu wielu bardzo krótkich transakcji, czasem trwają zaledwie kilka sekund. Przy takim podejściu trend odgrywa mniejszą rolę. Metoda jest raczej nie dla nowicjuszy.

Momentum to metoda dla zdyscyplinowanych i cierpliwych. Można ją opisać jako oczekiwanie najlepszego momentu do zajęcia pozycji. Statystycznie w tygodniu takich wejść jest kilka, każde wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby doszło do egzekucji muszą być spełnione określone warunki rynkowe, głównie z punktu widzenia analizy ceny.

„Przeciwko trendowi”, czyli tradingu przeciwko głównemu trendowi. Jest to jeden z najtrudniejszych elementów tradingu. Jednym z kluczowych elementów jest rozpoznanie wielkości korekt na danym instrumencie, czyli głównie chodzi o poziom zmienności. Bardzo często pomimo wyraźnych wzrostów potrafię przy tej strategii osiągać zyski grając na spadki. Bardzo często tego typu strategię łączę z inną moją strategią „momentum”.

Bartłomiej Chomka: Zdecydowanie tak. W krótkim terminie moim zdaniem jest łatwiej zarządzać pozycją, w szczególności, jeżeli w ciągu dnia ktoś chce zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu pipsów. Zamykanie wszystkich pozycji tego samego dnia daje mi duży komfort psychologiczny, ponieważ nie muszę w nocy myśleć o tym, czy pojawi się niespodziewany news, które odmieni bieżący sentyment rynkowy i pozamyka moje pozycje na stop lossie. Day trading wiąże się z określeniem ściśle precyzyjnych zasad, których należy przestrzegać. Każdy trader powinien mieć opisane precyzyjnie reguły, których będzie przestrzegał.

O czym nie można zapomnieć przy Day Tradingu?

Zbigniew Grutkowski: Jest takie powiedzenie: oczekuj najlepszego, szykuj się na najgorsze. Nie chodzi o to, żeby być pesymistą, ale brać pod uwagę również te niekorzystne scenariusze. Jeśli je przemyślimy i zawczasu zaplanujemy ich zakończenie, nie poczujemy się zaskoczeni. W przeciwnym wypadku nieudana transakcja może nas bardzo wytracić z równowagi i przynieść straty finansowe. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie do każdego dnia i każdej transakcji. Jeżeli dokładnie wiem, kiedy i co ma zrobić to trading staje się o wiele łatwiejszy, w pewnym stopniu jest automatyczny.

Bartłomiej Chomka: O tym, że każdy dzień jest wyjątkowy i do rynku trzeba podchodzić z szacunkiem. Aby skutecznie tradować trzeba zachować odpowiednią koncentrację i ściśle trzymać się swojego modelu tradingowego. Day trading to nie tylko zajmowanie pozycji, ale i również świadomość tego, kiedy warunki rynkowe nie sprzyjają do tego, żeby zajmować jakiekolwiek pozycje. Rynki każdego dnia nie dają nam okazji o takim samym prawdopodobieństwie do zarobienia. Zmienność wpływa na to, że każdy rynek porusza się z miejsc o większym prawdopodobieństwie do miejsc o mniejszym prawdopodobieństwie do wygenerowania zysku. Przy ekstremalnych sytuacjach rynkowych należy odpuścić, odpocząć i poczekać aż zmienność się ustabilizuje.

 

Bartłomiej Chomka główny analityk TeleTrade Polska

 

Warto słuchać rad innych?

Zbigniew Grutkowski: Zawsze warto rozmawiać z mądrymi ludźmi. Jednak w ostatecznym rozrachunku to day trader odpowiada za swój portfel, dlatego powinien trzymać się swoich zasad i metod. Jeśli nachodzą nas wątpliwości, prawdopodobnie transakcja nie jest warta tego, by ją przeprowadzić. Doświadczony day trader wie, że najważniejszym elementem w tradingu jest niezależne podejście do tradingu i indywidualna ocena bieżącej sytuacji rynkowej.

Uważam, że warto robić notatki z transakcji, uwzględniając własne motywacje do podejmowania takich, a nie innych decyzji. Ich analiza w dłuższym czasie może być bardzo przydatna dla podniesienia skuteczności.

Bartłomiej Chomka: W początkowych etapach nauki tak, ale nigdy nie należy sugerować się opinią innych. Docelowo uważam, że każdy niezależnie powinien podejmować decyzje na rynku. Warto posiłkować się osobami, które umiejętnie oceniają sentyment rynkowy, ale wcześniej warto sprawdzić, czy mają odpowiednie „wyczucie” rynku.

Czy każdy może uprawiać Day Trading?

Zbigniew Grutkowski: Teoretycznie tak. W praktyce to gra dla osób zdyscyplinowanych, konsekwentnych i cierpliwych. Przydaje się także pewna elastyczność w działaniu, rynki potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie, day trader musi umieć się do tego dostosować. Trzeba też umieć zarządzać swoim czasem. Day Trading jest dla tych, którzy lubią brać swoje sprawy w swoje ręce.

Bartłomiej Chomka: Tak, jeżeli będzie miał odpowiednie umiejętności i zbuduje swój niezależny model do podejmowania decyzji na rynku. Dla wielu osób największą barierą jest osobowość. Takie osoby nie potrafią poradzić sobie z porażkami, co jest nieodłącznym elementem tradingu. Dodatkowo brakuje im cierpliwości do tego, aby zajmować pozycje o największym prawdopodobieństwie. Rozwiązaniem dla takich osób może być inwestowanie w średnim terminie.

 

Zbigniew Grutkowski dyrektor ds. rozwoju TeleTrade Polska

 

Dobry day trader powinien mieć wykształcenie ekonomiczne?

Zbigniew Grutkowski: Nie jest to niezbędne, aczkolwiek bez umiejętności analizowania rynku uprawianie Day Tradingu będzie poważnie utrudnione. Jednak to nie wykształcenie daje narzędzia do funkcjonowania na giełdach walutowych, ale przede wszystkim doświadczenie. To ono pozwala wypracować najlepsze strategie, własne schematy postępowania.

Bartłomiej Chomka: Zdecydowanie nie. Szczerze to wśród moich znajomych, którzy tradują mało kto posiada wykształcenie ekonomiczne. Mało tego znam osoby, które po ukończeniu egzaminu CFA w momencie, gdy zaczynały przygodę z tradingiem były w dużym szoku, jak rynki w krótkim terminie mogą się zachowywać. To tylko pokazuje, że największym nauczycielem dla każdego tradera powinno być zdobyte doświadczenie, a nie teoria.

Day Trading to sposób na szybkie pieniądze na rynku Forex?

Zbigniew Grutkowski: Nie nazwałbym tego w ten sposób. Równie dobrze możemy zyskać, jak stracić. Powtarzam jeszcze raz, przystępując do tradingu, trzeba mieć świadomość ryzyka. Nader rzadko zdarza się, by osoby początkujące odnotowywały wyłącznie zyski. Dużo ważniejsze jest, jak wypadają na koniec okresu rozliczeniowego. Nawet minimalny zysk trzeba uznać za sukces. Umiejętność grania na giełdzie walutowej przychodzi z czasem.

Bartłomiej Chomka: Szybkie pieniądze zarabia się bardzo rzadko i najczęściej jest to kwestia przypadku. Niestety, ale żeby zarobić konkretne pieniądze, trzeba poświęcić sporo czasu, aby w pełni świadomie podejmować decyzje na rynku. Trading jest jak wielka układanka puzzli. Im więcej poznamy elementów układanki, tym łatwiej będzie nam ocenić odpowiednie warunki. Jeżeli „nie wiemy tego, czego jeszcze nie wiemy” to nie mamy prawa mówić o jakichkolwiek zyskach.

 

 

Bartłomiej Chomka o możliwościach rynku finansowego

 

Czy początkującemu inwestorowi łatwo jest wejść na rynek?

Zbigniew Grutkowski: I łatwo i trudno, zależy, jak się do tego zabierze. W TeleTrade Polska umożliwiamy trading na kontraktach CFD zarówno doświadczonym, jak i początkującym inwestorom. Udostępniamy ponad 200 instrumentów finansowych, pomagamy rozeznać się w Day Tradingu, między innymi dając możliwość kopiowania transakcji od najlepszych traderów na świecie. Po więcej szczegółów zapraszam na naszą stronę internetową TeleTrade Polska.

Bartłomiej Chomka: Wszystko zależy od poziomu determinacji i zaangażowania. Czasem to również za mało. Najważniejszym elementem układanki może być wiedza na temat tego, jak naprawdę działają rynki. Wielu traderów po kilku latach tradingu nie wie, jak powstaje cena, czym jest order book. Wydaje im się, że cena rusza się ze względu na przecięcie linii trendu, średniej kroczącej lub dochodzi do wyprzedaży, lub wykupienia na wybranym wskaźniku i nagle inwestorzy z całego świata widząc to samo zajmują pozycje, które wpływają na cenę. Niestety, ale podstawy zrozumienie rynków jest niezbędne do tego, aby w długim terminie zarabiać. Michael Jordan nie byłby Michaelem Jordanem, gdyby na swojej drodze nie spotkał takich ludzi jak Dean Smith oraz Phil Jackson. Każdy zawodowy trader może powiedzieć, że na swojej drodze spotkał osobę, która w znaczący sposób odmieniła postrzeganie rynku. Na drodze do sukcesu musimy napotkać przeszkody, które będą wymuszały na nas nowe działania, które zadecydują o tym, czy osiągniemy sukces.

Powiązane artykuły