Zagmatwana mapa drogowa?

Inwestorzy wydają się być zdeterminowani rozegrać przedświąteczny rajd ryzyka - pretekstem do tego ma być mniejsza szkodliwość Omikronu, chociaż fali zakażeń związanej z nowy wariantem nie da się już zatrzymać. Czy będzie się to wiązać ze słabszym dolarem, skoro FED sygnalizował niedawno większą determinację do walki z inflacją?

Publikacja: 07.12.2021 12:19

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Teoretycznie większość głównych banków centralnych poza zdeklarowanymi "gołębiami" w EBC i BOJ jest w podobnym miejscu na mapie obrazującej drogę do normalizacji polityki monetarnej. To dlatego dolar wczoraj się wahał, a dzisiaj próba jego osłabienia na szerokim rynku nie jest przekonywująca. Większą rolę zdają się grać lokalne motywy, jak komunikat RBA, czy odbicie na rynku surowców. Co dalej? Niewykluczone, że rynki pozostaną selektywne do czasu decyzji kluczowych banków centralnych w przyszłym tygodniu.

GBPUSD - a jednak zobaczymy zagranie pod podwyżkę stóp?

Wczoraj jeden z członków Banku Anglii (Ben Broadbent) przestrzegł przed pojawieniem się ryzyka drugiej rundy inflacji, co mogłoby doprowadzić do wzrostu inflacji CPI ponad poziom 5 proc. w nadchodzących miesiącach. To podbija oczekiwania związane z podwyżką stóp przez BOE podczas posiedzenia zaplanowanego na 16 grudnia. Rynki wyceniają taki ruch na 50 proc. Wydaje się, że im więcej będzie informacji, że Omikron nie jest aż tak groźny, jak sądzono kilka dni temu, to oczekiwania na ruch ze strony BOE mogą dalej rosnąć. Nie oznacza to bynajmniej, że faktycznie do tej podwyżki stóp dojdzie. Niemniej perspektywa najbliższego tygodnia dla GBPUSD może być wzrostowa, na co też uwagę zwraca analiza techniczna. Niewykluczone, że szybko powrócimy w okolice ważnego oporu przy 1,3350 i spróbujemy go wyraźniej wybić.

Wykres dzienny GBPUSD

Sytuacja na rynkach 7 grudnia

Po tym jak poniedziałek był mniej wyrazisty dla dolara, o tyle wtorek przynosi próbę jego osłabienia w nieco szerszym ujęciu. Widać większą akceptację ryzyka przez inwestorów po tym, jak napływające doniesienia w temacie Omikrona są nieco uspokajające (przebieg choroby nie prowadzi do wyraźniejszego wzrostu liczby hospitalizacji). Być może decydenci potraktują go jak Deltę - w komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu RBA stwierdzono, że nowy wariat COVID wprawdzie stwarza dozę niepewności, ale nie powinien zaszkodzić ożywieniu gospodarki. Notowania AUD, podobnie jak wczoraj są dzisiaj najsilniejsze w gronie G-10, chociaż bank centralny nie zmienił założeń polityki monetarnej - główna stopa pozostała na poziomie 0,1 proc., a skala tygodniowego skupu obligacji pozostała na poziomie 4 mld AUD do połowy lutego (jak oczekiwano). W gronie zyskujących walut znalazł się tez NZD wsparty przez wypowiedzi przedstawicieli RBNZ (Bascand, Hawkesby) sugerujących kontynuację zacieśniania polityki. Dobrze zachowują się dzisiaj też korony skandynawskie, oraz dolar kanadyjski (w tym ostatnim przypadku pomaga też odbicie na surowcach).

Pozytywny przebieg handlu na Wall Street, oraz działania Ludowego Banku Chin (obniżka stopy RRR - rezerw obowiązkowych dla banków) poprawiły nastroje na rynkach w Azji. Nie przeszkodziły w tym nawet nieco gorsze odczyty bilansu handlowego w Chinach - w listopadzie nadwyżka obniżyła się do 71,72 mld USD. Przed otwarciem handlu w Europie poznaliśmy dane nt. produkcji przemysłowej w Niemczech, która wzrosła w październiku o 2,8 proc. m/m (lepiej od prognoz). Jednocześnie szef francuskiego rządu zapewnił, że władze nie mają w planach przywracania lockdownu w kontekście wariantu Omikron, a ewentualne kolejne obostrzenia nie będą się nadmiernie różniły od tego, co jest teraz. To jednak nie pomaga euro, które lekko osuwa się w dół - wpływ na to mają spekulacje, jakoby ECB miał pozostać przy swoim dość "gołębim" podejściu przynajmniej do połowy 2022 r. W podobnym tonie wypowiedzieli się też eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Czy to oznacza, że ECB  jednak wydłuży program PEPP, który miał zakończyć się na wiosnę?

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę
Waluty
Jakie perspektywy ma polski złoty?
Waluty
Kurs złotego nieco słabszy w piątkowy poranek
Waluty
Korekta notowań złotego może powoli dobiegać już końca
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty stawiać w 2024 r.?