PLN bez większych zmian, rynek patrzy w kierunku G20

Piątkowy poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych w oczekiwaniu na G20.

Publikacja: 30.11.2018 07:50

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polska waluta kwotowana jest następująco:  4,2851 PLN za euro, 3,7618 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7724 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8075 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,126% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny na rynku walutowym mijały pod znakiem oczekiwania na rozpoczynający się dziś szczyt G20. W centrum zainteresowania znajdą się tematy handlowe na linii USA-Chiny. Teoretycznie D. Trump schłodził oczekiwania wobec zbliżenia stanowisk, niemniej na rynku widoczne jest lekkie ograniczanie ekspozycji na USD pod to wydarzenie (potencjalne porozumienie wsparłoby najpewniej CNH oraz zaszkodziło USD). W tle obserwujemy lekkie ograniczenie oczekiwań co do potrzymania jastrzębiego nastawienia FED w 2019r. Teoretycznie pozostajemy w ramach cyklu zacieśniania w USA jednak coraz wyraźnie słychać głosy o potencjalnej przerwie w podwyżkach w obawie przed spowolnieniem w Europie oraz Chinach, co docelowo wpłynęłoby na perspektywy wzrostu również w USA. W kraju brak jest nowych impulsów do handlu, a same kwotowania PLN pozostają w ramach szerszego zakresu konsolidacyjnego wobec euro. Na pozostałych zestawieniach widoczna jest próba rozegrania mocniejszego złotego. Pozostajemy jednak w układzie, gdzie to nastroje i wydarzenia globalne są decydującym czynnikiem dla zmian kursu PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy wstępny szacunek inflacji CPI za listopad, gdzie rynek spodziewa się spadku wskaźnika r/r do 1,5%. Ponadto otrzymamy dziś finalne wskazanie PKB za III kw., gdzie wstępny odczyt wyniósł 5,1% r/r. Na szerokim rynku liczyć się będzie, przede wszystkim, G20.

Z rynkowego punktu widzenia kurs EUR/PLN zbliża się do dolnej strefy konsolidacji na 4,2450-4,26 PLN. Na pozostałych zestawieniach obserwujemy próby rozegrania mocniejszego PLN, jednak również na CHF/PLN czy USD/PLN możemy mówić o pozostaniu w ramach kilkumiesięcznego zakresu wahań na parach.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę
Waluty
Jakie perspektywy ma polski złoty?
Waluty
Kurs złotego nieco słabszy w piątkowy poranek
Waluty
Korekta notowań złotego może powoli dobiegać już końca
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty stawiać w 2024 r.?