Złoty bez zmian, niepewność na szerokim rynku

Piątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian – PLN nieco odreagował niemniej pozostaje pod lekką presją wynikającą ze spadków na eurodolarze.

Publikacja: 19.10.2018 07:34

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3034 PLN za euro, 3,7555 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7676 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8882 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,227% w przypadku obligacji 10-letnich.

Na szerokim rynku w centrum uwagi pozostają obecnie dwie kwestie: trudne negocjacje Brexit'owe, które zmierzają w kierunku tzw. „rozwiązania awaryjnego" dot. twardej granicy na irlandzkiej wyspie. Rozmowy utknęły w martwym punkcie, co tylko podbija nerwowość wśród inwestorów. W tle rozgrywa się problem włoskiego budżetu, którego projekt został skrytykowany przez KE. Spread pomiędzy rentownościami długu Niemiec, a Włoch jest najwyższy od 5,5 roku. Dodatkowo giełdy w USA zanotowały kolejną słabą sesje, co skutkuje lekkim układem typu risk-off na szerokim rynku. Lokalnie brak było nowych wydarzeń oraz publikacji, niemniej ostatnia seria słabych wskazań makro sugeruje spodziewane schłodzenie koniunktury. Z drugiej strony wyraźne wait'n'see ze strony RPP skutkuje tym, iż PLN zależy jest głównie od czynników i nastrojów globalnych.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. dynamiki sprzedaży detalicznej za wrzesień. Rynek spodziewa się wskazania w okolicach 7,6% r/r. Ponadto GUS poda dane dot. wyników funduszy inwestycyjnych i TFI w I półroczu 18'. NBP opublikuje natomiast informacje dot. aktywów i pasywów w walutach obcych za wrzesień. Na szerokim rynku uwaga skupia się na porannych danych makro z Chin, które wypadły w najlepszym razie mieszanie – lepsze wskazania inwestycji oraz sprzedaży detalicznej kontrastują ze słabszym PKB za III kw. na poziomie 6,5% (oczek. 6,6%), czyli najniżej od 2009r.

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne wokół PLN nie uległy większym zmianom. Zarówno EUR/PLN jak i USD/PLN oscylują w lokalnych konsolidacjach – odpowiednio 4,2450-4,3370 PLN oraz 3,6450-3,81 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę
Waluty
Jakie perspektywy ma polski złoty?
Waluty
Kurs złotego nieco słabszy w piątkowy poranek
Waluty
Korekta notowań złotego może powoli dobiegać już końca
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty stawiać w 2024 r.?