Złoty słabszy po Fed

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyraźnie mocniejszego dolara po Fed oraz kontynuację spadku wyceny PLN na zestawieniach.

Publikacja: 27.01.2022 07:36

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5880 PLN za euro, 4,0905 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4232 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4936 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,903% w przypadku obligacji 10-letnich.

Kurs USD/PLN wyznacza najwyższe poziomy od 27/12, czyli skorygowane zostało już ok. 50% umocnienia złotego, które miało miejsce od listopada 21'. Powodem ruchu w ostatnich godzinach jest bez wątpienia umocnienie amerykańskiej waluty po Fed. Eurodolar spadł do 1,12178 USD. Rynek odebrał styczniowe posiedzenie Fed jako jastrzębie, gdyż zaczęto wyceniać możliwy ruch o 50pb już w marcu (przedtem było to 25pb). Dodatkowo z retoryki Powella wynika iż Rezerwa może podwyższać stopy na każdym posiedzeniu 22' aby walczyć z perspektywami inflacji (przy relatywnie mocnym rynku pracy). Rynek spodziewał się relatywnie jastrzębiego przekazu jednak sugestie dot. 50 pb w marcu i więcej niż 4x podwyżki w 22' przyniosły wyraźne podbicie wyceny USD, wzrosty rentowności długu i spadki na indeksach akcyjnych. W konsekwencji reakcję dało się odczuć również na PLN. Dodatkowo pozostajemy z problemami regionalnymi i potencjalnym konfliktem RUS-UA, aczkolwiek wydaje się iż napięcie nieznacznie zmalało. Nieco zmienności może przynieść rewizja ratingu Polski przez Fitch (18/2) gdzie wczoraj wskazano iż relacje z UE i kwestie funduszy są „obecnie najważniejsze z punktu widzenia ratingu Polski".

W trakcie dzisiejszej sesji warto bliżej przyjrzeć się wskazaniu PKB za 4Q dla USA. Ponadto MF przeprowadzi aukcję sprzedaży obligacji skarbowych.

Z rynkowego punktu widzenia PLN pozostaje w ramach impulsu korekcyjnego. USD/PLN dociera w rejony lokalnego oporu na 4,08-4,12 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę
Waluty
Jakie perspektywy ma polski złoty?
Waluty
Kurs złotego nieco słabszy w piątkowy poranek
Waluty
Korekta notowań złotego może powoli dobiegać już końca
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty stawiać w 2024 r.?