REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie szkolne - sprawdź, na co się decydujesz

Rozpoczął się kolejny rok szkolny, najmłodszych czeka zatem czas nauki, nowych znajomości oraz wyzwań. Nasze wsparcie w tym okresie jest dla dzieci niezwykle ważne, jednak nie na wszystko mamy wpływ i nie jesteśmy w stanie zapewnić im absolutnego bezpieczeństwa.

Możemy jednak wpłynąć na to, by otrzymały odpowiednie zabezpieczenie na różne nieprzewidziane sytuacje. Takim rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia NNW, które najczęściej nabywamy za pośrednictwem szkoły. Czy słusznie? Sprawdźmy to.

Na czym polega polisa szkolna NNW?

Polisa NNW to ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków. Oznacza to, że ubezpieczony, w tym przypadku dziecko, może liczyć na wsparcie finansowe w sytuacji wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego czyli np.:

* złamania kości,

* wstrząśnienia mózgu,

* ataku epilepsji,

* poważnego zachorowania.

Wsparcie finansowe nie jest jedyną formą pomocy – coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również bogaty pakiet assistance, w tym transport medyczny, korepetycje przy dłuższej nieobecności w szkole, dowóz leków czy pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji.

Wydatek związany z ubezpieczeniem szkolnym to wydatek jednorazowy. Decydujemy się na polisę i płacimy jedną, roczną składkę. Ochrona obowiązuje rok, a następnie możemy ją kontynuować lub zdecydować się na ofertę szkoły, jeśli ta w przyszłym roku będzie inna.

Składka roczna jest komfortowym rozwiązaniem – nie musimy opłacać ubezpieczenia co miesiąc, co ogranicza mocno nasze wydatki związane z ubezpieczeniem dziecka. Dzięki temu możemy zainwestować więcej w ochronę dziecka.

Ubezpieczenie szkolne, które oferuje nam szkoła, do której uczęszcza nasze dziecko, to zazwyczaj oferta bardzo wyśrodkowana. Placówka, w której uczy się kilkaset dzieci, w dodatku z różnych środowisk – musi uwzględniać możliwości finansowe wszystkich rodziców.

Nie powinien zatem dziwić fakt, że ubezpieczenie, jakie proponuje nam szkoła to polisa o niższej cenie, a co za tym idzie – mniejszym zakresie ochrony. Szkoły bardzo często decydują się na tańsze oferty, by mogli je kupić wszyscy rodzice. Niestety – tańsza oferta to nie zawsze dobry wybór.

Plusy i minusy ubezpieczenia NNW kupowanego w szkole

Zanim zdecydujemy się na zakup polisy szkolnej NNW oferowanej przez szkołę – zastanówmy się czy oferta, jaką złożyła nam placówka to dobre rozwiązanie.

Plusy ubezpieczenia kupionego w szkole – to przede wszystkim niska cena i wygoda. Składka najczęściej będzie niewysoka. Ważny jest również komfort, ponieważ nie musimy samodzielnie szukać oferty i dla osób, które nie mają na to czasu – będzie to najlepsze rozwiązanie.

Jednak należy pamiętać również o minusach ubezpieczenia zakupionego w szkole – są to najczęściej niska suma ubezpieczenia i wąski zakres ochrony. Tutaj nie ma co się dziwić – w niskiej cenie nie nabędziemy maksymalnie dopasowanej ochrony, ani wysokich odszkodowań. Cena składki wpływa na możliwości ubezpieczenia i te będą raczej skromne. Z całą pewnością w niskiej cenie możemy spodziewać się niepełnej ochrony – sprawdźmy zatem czy taka polisa przewiduje świadczenie z tytułu ataku epilepsji, wstrząśnienia mózgu, pogryzienia przez zwierzęta czy ukąszenie kleszcza, jak również pokrycie kosztów związanych z utratą zębów stałych. Konsekwencje wypadku mogą być naprawdę różne – warto wziąć pod uwagę różne możliwości. Im większe wsparcie oferuje ubezpieczyciel – tym lepiej dla naszego dziecka.

Ubezpieczenie, które proponuje nam szkoła – powinno być maksymalnie dopasowane do potrzeb naszego dziecka. Jeśli zależy nam na wysokie sumie ubezpieczenia, ochronie przed oparzeniami, pogryzieniem przez zwierzęta czy opcją wizyt domowych lekarza – szukajmy takiej polisy, która nam to zapewni. Wystarczy sprawdzić na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/co-obejmuje-ubezpieczenie-szkolne/87.html, co może zapewnić naszemu dziecku polisa NNW, by dowiedzieć się, że dostępnych opcji jest naprawdę sporo, a często oferują zdecydowanie więcej niż szkoła.

Indywidualne ubezpieczenie NNE dla ucznia

Alternatywą dla polisy w szkole jest indywidualne NNW. Posiada ono szerszy zakres ochrony, wyższe kwoty odszkodowania i podobną cenę, a także możliwość wyboru jednego z kilku pakietów.

W przypadku indywidualnej polisy NW Proama ubezpieczony może liczyć na odszkodowanie od 15 000 do 55 000 zł, za złamanie czy uraz ciała od 100 do 500 zł (za każdy 1% uszczerbku), od 40 do 100 zł za każdy dzień pobytu w szpitalu, od 2 000 do 10 000 zł pokrycia kosztów leczenia czy rehabilitacji. To wszystko za cenę od 34 do 169 zł rocznie za każde dziecko.

Jak wygląda przykładowy pakiet polisy NNW z bliska? Przyjrzeliśmy się ofercie Generali. Okazuje się, że najtańszy wariant polisy kosztuje rocznie 38 zł. Za tę kwotę rodzic lub dziecko otrzyma nawet:

* 21 000 zł – za śmierć wskutek wypadku komunikacyjnego,

* 12 000 zł – za śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku, zawału serca lub udaru mózgu,

* 12 000 zł – za uraz wskutek nieszczęśliwego wypadku (120 zł za każdy 1% uszczerbku),

* 3 600 zł – za pobyt w szpitalu do 180 dni (20 zł za każdy dzień),

* 200 zł - jednorazowa wypłata świadczenia w przypadku pobytu w szpitalu trwającego minimum 5 dni,

* 1 200 zł – za wydatki na naprawę, wypożyczenie lub zakup środków pomocniczych – w  wyniku NNW,

* 1 200 zł – za wydatki na leczenie i rehabilitację, w tym odbudowę zębów stałych – w wyniku NNW,

* 1 000 zł – jednorazowo za poważne zachorowanie,

* 2 000 zł – za śmierć rodzica,

* do 1 500 zł – za ukąszenie kleszcza (w tym: do 500 zł za wizytę u lekarza, do 500 zł za badanie na boreliozę, do 500 zł za podanie antybiotyków),

Oferta za zaledwie 38 zł rocznie może być niskim wydatkiem nawet w przypadku posiadania kilkorga dzieci. Taka oferta, jak i najdroższa w Generali obejmuje wyczynowe uprawnianie sportu (sporty walki, piłka nożna, siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka, jazda konna, pływanie). A gdyby zdecydować się na wariant najlepszy za 155 zł rocznie, dziecko lub rodzic zyskuje:

* 80 000 zł – za śmierć wskutek wypadku komunikacyjnego,

* 50 000 zł – za śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku, zawału serca lub udaru mózgu,

* 50 000 zł – za uraz wskutek nieszczęśliwego wypadku (500 zł za każdy 1% uszczerbku),

* 18 000 zł – za pobyt w szpitalu do 180 dni (100 zł za każdy dzień),

* 500 zł - jednorazowa wypłata świadczenia w przypadku pobytu w szpitalu trwającego minimum 5 dni,

* 10 000 zł – za wydatki na naprawę, wypożyczenie lub zakup środków pomocniczych – w  wyniku NNW,

* 7 500 zł – za wydatki na leczenie i rehabilitację, w tym odbudowę zębów stałych – w wyniku NNW,

Kwoty za poważne zachorowanie, śmierć rodzica czy ukąszenie przez kleszcza są te same w każdym z wariantów.

Dwie polisy NNW dla dziecka to dwa odszkodowania

Warto również zwrócić uwagę na czas ochrony. Ubezpieczenie szkolne NNW sugeruje, że ochroną możemy objąć dziecko w wieku szkolnym, czyli mniej więcej od 7 do 19 roku życia. Jest to błędne przekonanie, ponieważ indywidualnie zakupiona ochrona może obejmować również dzieci uczęszczające do żłobków, klubików dziecięcych, szkół ponadpodstawowych, szkół policealnych czy również w czasie studiów.

Nie każdy rodzic musi być biegły w dziedzinie ubezpieczeń, by umieć znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojej pociechy. Wystarczy, że będziemy wiedzieć, gdzie szukać dobrej ochrony. Pomogą nam w tym strony, które prowadzą rankingi ubezpieczeniowe, jak np. www.rankingubezpieczennazycie.pl. Dzięki nim poznamy oferty innych firm ubezpieczeniowych oraz dostępne warianty.

W sytuacji, gdy już zakupiliśmy ubezpieczenie NNW, które oferowała nam szkoła – nie oznacza to wcale, że musimy rezygnować z zakupu ubezpieczenia indywidualnego. Możemy zdecydować się na dodatkową polisę NNW dla naszego dziecka, co zapewni mu podwójne odszkodowanie finansowe w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną. Druga polisa może znacznie zwiększyć zakres ochrony pierwszej polisy, jeśli ta okaże się niewystarczająca.

Dwie polisy to nie jest również zbyt duży wydatek, ponieważ ubezpieczenie zakupione indywidualnie również przewiduje składkę jednorazową – roczną. Płacimy zatem jeden raz, a nasze dziecko przez najbliższy rok może cieszyć się maksymalnie dopasowaną ochroną.

Porównanie ofert jest niezwykle ważne. Zarówno dowiemy się o innych ofertach, jak i znajdziemy takie produkty, które będą odpowiadać naszemu dziecku oraz naszym możliwościom finansowym. Dotyczy to szczególnie tych z nas, którzy chcą ubezpieczyć więcej niż jedno dziecko i koszty te automatycznie rosną.

Materiał Promocyjny 

 

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA