REKLAMA
REKLAMA

Transport

Coraz więcej firm chce przewozić kontenery po torach

Mimo dużych, corocznych zwyżek perspektywy dalszego rozwoju intermodalu w Polsce są dobre. Rosnąć na tym rynku chcą zarówno giełdowe spółki logistyczne, jak i koncerny, do których należą firmy transportowe.
Foto: Adobestock

Ubiegły rok był w Polsce kolejnym z rzędu, w którym przewozy intermodalne, czyli realizowane przy wykorzystaniu co najmniej dwóch środków transportu (najczęściej dotyczą kontenerów), rozwijały się zdecydowanie szybciej niż cała branża transportowa. Co więcej, z danych Urząd Transportu Kolejowego wynika, że z kwartału na kwartał dynamika zwyżek była coraz większa. W ostatnich trzech miesiącach 2018 r. przewozy intermodalne pod względem masy przetransportowanych towarów zrosły w ujęciu rok do roku aż o 22,5 proc., a pod względem tzw. pracy przewozowej o 21,5 proc.

Tak duże zwyżki powodują istotne zmiany w strukturze rynku kolejowych przewozów towarowych. O ile w 2017 r. udział przewozów intermodalnych pod względem masy stanowił 6,1 proc. całego rynku, o tyle w ubiegłym roku 6,8 proc. Jeszcze większe zmiany nastąpiły w ujęciu pracy przewozowej, gdyż udział intermodalu zwyżkował z niespełna 9,9 proc. do ponad 10,3 proc. Dziś w Polsce więcej pod względem pracy przewozowej transportuje się koleją jedynie węgiel i materiały budowlane.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA