Transport

Jaki alkomat wybrać. Jednorazowy czy profesjonalny?

Często zdarzają się sytuacje, kiedy na spotkanie ze znajomymi człowiek wybiera się samochodem, a już na miejscu okazuje się, że zmotoryzowani decydują się na konsumpcję piwa, wina lub jeszcze mocniejszych trunków. Niestety czasami, już po fakcie, zdajemy sobie sprawę z tego, że nie powinno się wsiadać za kierownicę i zastanawiamy się, czy spożycie nawet śladowej ilości alkoholu pozwoli na prowadzenie samochodu.

Czy warto zaryzykować z nadzieją, że po drodze nic się nie wydarzy i nie odbędzie się rutynowa kontrola policyjna? Zamiast jechać pod wpływem alkoholu i w dużym stresie, warto sprawdzić stan trzeźwości za pomocą profesjonalnego i niezawodnego alkomatu.

Alkomaty osobiste stają się powszechnie dostępne, jeżeli jednak takiego nie posiadamy, pozostaje skorzystać z innych możliwości, np. jednorazowego alkotestu, czyli szybkiego testu na trzeźwość. Czy jednak jego wyniki są wiarygodne i można na nie liczyć? 

Alkomat jednorazowy — co to jest?

Alkomat jednorazowy, czyli inaczej alkotest jednorazowy to niewielki przedmiot przypominający szeroką fiolkę, która z jednej strony ma ustnik do dmuchnięcia, a z drugiej strony w jej wnętrzu umieszczony jest wskaźnik oraz reagent.

Chcąc przeprowadzić test, należy alkotest uruchomić przez naciśnięcie dwóch końcówek do uzyskania „kliku” lub odkręcić zakrętki, w zależności od modelu. Po tym należy dmuchnąć w ustnik, sposób ciągły. Dmuchnięcie nie powinno być krótsze niż 10 sekund.

Po około 2 minutach otrzymujemy wynik, który jednocześnie zmienia barwę na mocniejszą wraz z ilością spożytego alkoholu. Alkomat jednorazowy wskazuje tylko 3 poziomy alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą koloru: 0,0 promila, 0,2 promila i 0,5 promila. Co ważne: reagent jest substancją szkodliwą, dlatego po uzyskaniu wyniku utylizujemy tester w sposób podany na ulotce. 

Alkotest czy alkomat profesjonalny?

Alkomat elektrochemiczny

Osoba, która zakupiła alkomat profesjonalny, nie przekona się już raczej do jednorazowego testu na badanie trzeźwości. Argumentem przemawiającym na „nie” jest niezwykle niska cena, warunki przechowywania u dostawców oraz obawa przed niedokładnością. Złe warunki przechowywania, czyli takie gdzie są zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury i panuje wilgoć, powodują, że wynik może nie być wiarygodny. Decydując się na zakup alkomatu, należy też pamiętać o atestach, które ten powinien posiadać. Pamiętać również należy o tym, że każdy alkomat z sensorem elektrochemicznym lub półprzewodnikowym powinien być skalibrowany bezpośrednio przed sprzedażą.

Jednorazowy alkotest

Alkotest jednorazowy jest wykorzystywany raczej przez osoby, które spożywają alkohol sporadycznie, co za tym idzie, nie mają potrzeby inwestowania w profesjonalny alkomat osobisty. Niska cena oraz ogólna dostępność są w tym przypadku dużym atutem. Na tym kończą się jego zalety i zdecydowanie nie powinno opierać się bezpieczeństwa zarówno swojego, pasażerów jak i innych uczestników ruchu na takim rozwiązaniu.

Profesjonalne alkomaty to urządzenia, które są inwestycją na wiele lat i wiedzą o tym osoby, które zawodowo jeżdżą samochodem lub spożywają alkohol częściej niż okazjonalnie.

Jak zbadać trzeźwość — dostępne możliwości

Zazwyczaj czynnego kierowcę, trudno przekonać do tego, aby przy okazji spotkania ze znajomymi wypił alkohol. Najczęściej chwila zastanowienia się nad swoim stanem trzeźwości następuje u osób po całonocnych spotkaniach rodzinnych, weselach czy imprezach ze znajomymi, które z góry zakładały spożywanie alkoholu. Jednak zarówno ilość drinków jak i sam poranek mocno potrafią zaskoczyć i nie do końca wiadomo, czy można pozwolić sobie na prowadzenie samochodu w ciągu najbliższych godzin.

Często niestety podejmuje się to ryzyko i wsiada za kółko. Jednak czy stres i ewentualne konsekwencje są tego warte? Jest kilka możliwości, które pozwolą sprawdzić, czy jest się na tyle trzeźwym, aby prowadzić samochód.

Alkomat online

Wirtualny alkomat - czyli narzędzie dostępne wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu. To nic innego jak kalkulator trzeźwości pozwalający oszacować przybliżone możliwości własnego organizmu. Chcąc sprawdzić stan trzeźwości, należy rzetelnie uzupełnić dane, jakie są zawarte w kalkulatorze. Należy podać takie informacje jak płeć, wzrost, wiek i wagę, ale również ilość spożytego alkoholu, ilość i jakość jedzenia, które zostało przyswojone w czasie spożywania alkoholu oraz czas, jaki minął od wypicia pierwszego do ostatniego drinka lub piwa. Po uzupełnieniu tych danych otrzymujemy wynik, dzięki któremu można się dowiedzieć ile promili można się spodziewać po spożyciu określonej ilości alkoholu, ale też przez jak długi czas będzie on utrzymywał się w organizmie.

Gdzie kupić alkotest jednorazowy

Jednorazowy alkotest — jak nazwa wskazuje to jednorazowy test do badania trzeźwości, który można zakupić w aptekach, na stacjach benzynowych i w sklepach. Najczęściej korzystają z niego osoby, które piją alkohol sporadycznie lub takie, które nie przypilnowały się zbyt dobrze w czasie spotkania towarzyskiego. Niski koszt zachęca do zakupu, jednak cena oraz sposób przechowywania alkotestu przez punkty sprzedaży może pozostawiać wiele do życzenia.

Badanie alkomatem na policyjnym komisariacie

Alkomat dostępny na komisariacie — bardzo ciekawa, bezpłatna i ogólnie dostępna forma badania trzeźwości. Chcąc się zbadać w ten sposób, często nie trzeba nawet wchodzić na komisariat, gdyż alkomat jest w ogólnodostępnym miejscu dla każdego chętnego. Niestety minusem jest fakt, że nie zawsze komisariat jest w małej odległości od naszego miejsca pobytu, dlatego skorzystanie z niego jest często wykluczane.

Profesjonalny alkomat

Profesjonalny alkomat posiada sensor elektrochemiczny, jest to urządzenie, które jeszcze niedawno było stosowane wyłącznie przez organy ścigania i lekarzy do sprawdzania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu podejrzanego.

Obecnie poprzez zwiększanie świadomości kierowców, stały się narzędziem na tyle popularnym, że można go zakupić w przystępnej cenie na własny użytek.

Jaki więc alkomat wybrać?

Nie sposób domyślić się, że najpewniejszym rozwiązaniem jest profesjonalny alkomat posiadający sensor elektrochemiczny.

Należy unikać alkomatów półprzewodnikowych! To przestarzałe urządzenia, które mają małą dokładność pomiaru z tolerancją błędu dochodzącą do 20%. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym mają błąd pomiaru od 3% do 10%. Dobry alkomat musi być wyposażony w platynowy — elektrochemiczny czujnik, wówczas jego wyniki pomiarów będą na najwyższym poziomie.

Wbrew pozorom zakup dobrego alkomatu nie jest prostą sprawą, dlatego warto zgłosić się do fachowców z branży alkomatów, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania. Firma Alkpatrol.pl na rynku alkomatów w Polsce istnieje od kilkunastu lat, a jej specjaliści służą swoją szeroką wiedzą i pomocą w zakresie serwisu, kalibracji czy zakupu alkomatu — www.alkopatrol.pl

Materiał Promocyjny 

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.