Efekt epidemii: mocne tąpnięcie na rynku przenoszenia numerów

O prawie 40 procent mniej numerów komórkowych przenieśli Polacy z sieci do sieci w drugim kwartale tego roku, naznaczonym przez epidemię. Najczęściej wybierano Orange. Najlepszy bilans ma Plus.

Publikacja: 08.07.2020 11:24

Efekt epidemii: mocne tąpnięcie na rynku przenoszenia numerów

Foto: Adobestock

279,9 tys. numerów komórkowych przeniesiono z sieci do sieci w drugim kwartale tego roku – wynika z zestawienia opublikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To istotnie mniej niż w tym czasie w 2019 r., gdy operatora zmieniło ponad 458 tys. numerów. Powód spadku to nie tylko to, że większość Polaków podpisała z operatorami umowy.

Tym razem chodzi także o to, że w minionym kwartale ponad połowa salonów operatorów była zamknięta, a to one przyjmują i realizują zlecenia przenosin numerów klientów indywidualnych. Dodatkowo, także po odmrożeniu gospodarki 4 maja ruch w galeriach handlowych pozostaje niewielki, a wiele osób ogranicza pobyt w miejscach klimatyzowanych, potencjalnie uczęszczanych do minimum.

Ta ograniczona mobilność użytkowników widoczna jest właśnie w danych operatorów. Tym razem wśród czterech największych telekomów nie jeden, ale dwóch ma dodatni bilans przenosin. Do Polkomtela, operatora sieci Plus dołączył Orange Polska. Na minusie byli nadal Play i T-Mobile Polska.

Najlepszy wynik (bilans pozyskanych i utraconych numerów) ma ponownie Plus (20,9 tys.). Bilans Orange to 9,52 tys. numerów. Choć to do tej sieci przeniesionych zostały w tym czasie najwięcej numerów (ponad 72 tys.). to jednak sporo także zabrano (63 tys.).

W sumie, pod względem bilansu telekom zajął pod tym względem jednak trzecie miejsce, a nie drugie. Druga lokata należy ponownie do wirtualnego operatora Premium Mobile (13,6 tys. numerów), powiązanego kapitałowo z Plusem.

T-Mobile Polska stracił na czysto 11,6 tys. numerów. Najsłabszy rezultat kolejny raz zanotował Play, który stracił ostatecznie 57,2 tys. numerów.

Ponownie dobrze radzili operatorzy kablowi i satelitarna platforma ITI Neovision, którzy najczęściej korzystają z infrastruktury Playa, aby oferować usługi swoim abonentom.

Powoli rozpędza się UPC Polska, jeden z partnerów dawnego challengera. Rok temu jej bilans przenosin komórkowych numerów wynosił minus 5 numerów. Po tym jak na nowo rozpoczęła sprzedaż usług komórkowych, teraz widać już zmianę. W minionym kwartale UPC pozyskało na czysto prawie 2,9 tys. numerów. To prawie tyle co kablówka o najlepszym wyniku MNP – Vectra (nie licząc wyniku Multimedia Polska, które do niej należą).

Dodatni bilans przenosin numerów zanotowała także Virgin Mobile Polska, czyli największy MVNO pod względem liczby kart SIM (przejmowana przez Playa).  Był on jednak niewielki i wyniósł niecałe 800 numerów.

Technologie
Analitycy wierzą w AB i Asbis
Technologie
Vercom sypnie groszem
Technologie
QNA uspokaja rynek po decyzji Apple’a
Technologie
Asseco z rekordową dywidendą
Technologie
cyber_Folks drożeje po wynikach
Technologie
Asbis hojnie sypnie groszem