REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Technologiczne spółki dopiero pracują na zyski

Są innowacyjne, ambitne i mają potencjał globalnej ekspansji. Jednocześnie nadal pokazują straty. Czy warto stawiać na takie firmy?
Foto: Adobestock

O ponad 6 proc. taniały w czwartek rano akcje XTPL w reakcji na publikację raportu za I kwartał. W kolejnych godzinach sesji podaż słabła i po południu kurs spadał o niespełna 2 proc. Wrocławska spółka w ujęciu rok do roku pogłębiła stratę, która na poziomie netto wyniosła prawie 2,7 mln zł. W sprawozdaniu finansowym wykazała też niewielkie przychody – niższe niż rok temu. Deklaruje, że jest na dobrej drodze do komercjalizacji swoich technologii związanych z nanodrukiem.

Zysk vs. ryzyko

Na warszawskiej giełdzie spółek stricte innowacyjnych nie znajdziemy zbyt wiele. Do tego grona można zaliczyć niektórych reprezentantów branży informatycznej czy biotechnologii. Gros z nich zbudowało już skalę biznesu, która pozwala wypracowywać operacyjne zyski. Natomiast wspomniane już XTPL oraz takie firmy jak DataWalk czy Silvair reprezentują inną grupę: podmiotów z autorską, innowacyjną technologią, z apetytem na globalną ekspansję, ale będących na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju. Czy warto inwestować w tego typu firmy?

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA