REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Simple: Zarząd zapowiada walkę o wyższe marże

Notowania Simple zaczęły tydzień ponad 6-proc. wzrostem, ale wolumen obrotu był bardzo niski. W pierwszej połowie sesji właściciela zmieniło zaledwie 5 akcji. Zarząd w poniedziałek zapowiedział stopniowe odchodzenie od sektora publicznego na rzecz komercyjnego.

Powody? Mniejsze wahania koniunktury i wyższe marże. Informatyczna spółka zamierza zwiększyć sprzedaż w modelu abonamentowym. Będzie wprowadzać do sprzedaży gotowe „paczki" usług, dodatkowe moduły oprogramowania, a w pierwszej połowie przyszłego roku ruszy z nową wersją systemu ERP.

Tegoroczne wyniki grupy nie zachwycają. W trakcie dziewięciu miesięcy wypracowała ona 25,5 mln zł przychodów i nieco ponad 0,1 mln zł zysku netto. Rok wcześniej było to odpowiednio: 37,5 mln zł oraz prawie 1 mln zł. Mimo znaczącego spadku przychodów zarząd podkreśla, że trzeci kwartał pod względem sprzedaży był i tak najlepszym okresem na przestrzeni kilku ostatnich lat. Twierdzi, że widać tendencję wzrostową, co dobrze rokuje wynikom za IV kwartał. Tradycyjnie dla branży informatycznej jest to czas żniw.

W wyniki Simple mocno bije opóźnienie w uruchamianiu programów z perspektywy unijnej na lata 2014–2020. Grupa oczekuje szczególnie na projekty w sektorze wyższych uczelni oraz w segmencie medycznym. Wiele wskazuje na to, że będą one mieć wyraźny wpływ dopiero na przyszłoroczne wyniki giełdowej spółki.

Wprawdzie sektor publiczny podlega dużym wahaniom, ale firmy IT i tak o niego walczą z uwagi na duże zapotrzebowanie na ich usługi. Przykładem może być wspomniana już branża medyczna: ponad 250 szpitali w Polsce nie ma jeszcze wdrożonych nowoczesnych systemów, a w nowej perspektywie unijnej na informatyzację placówek służby zdrowia ma zostać przeznaczona kwota rzędu 900 mln zł. Na rynku medycznym mocno rozpycha się nie tylko Simple, ale również rzeszowskie Asseco oraz Comarch. Obie firmy coraz mocniej wchodzą w segment usług telemedycznych. Jego wartość rośnie w tempie dwucyfrowym. Po tym jak w 2015 r. zmieniono polskie przepisy, główna bariera rozwoju telemedycyny zniknęła.

Jednym z akcjonariuszy Simple jest informatyczna firma Cron. Ta sama, która ma też akcje Sygnity i niedawno zwiększyła w tej ostatniej spółce zaangażowanie. Na razie nie ma żadnych informacji na temat ewentualnego nawiązania współpracy operacyjnej pomiędzy tymi firmami. kmk

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA