REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Zasięg FTTH Orange większy dzięki umowie z Nexerą

Najpierw Nexera wydzierżawiła część infrastruktury od Orange Polska, aby zrealizować warunki umowy podpisanej z Centrum Projektów Polska Cyfrowa na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Dziś Orange Polska podał, że podpisał umowę z Nexerą w sprawie wykorzystania budowanej przez nią sieci światłowodowej.
Foto: Bloomberg

Giełdowy telekom podkreśla, że dostęp do jego oferty uzyskają mieszkańcy czterech województw (łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego). W większości chodzi o gospodarstwa domowe w budynkach jednorodzinnych, położonych na terenach wiejskich i podmiejskich w kilku tysiącach miejscowości - podał telekom.

Umowa jest jednak szersza. Określa warunki współpracy operatorów na wszystkich 13 obszarów 2. konkursu POPC wygranych przez Nexerę i - jak zapowiadają firmy - będzie rozszerzany o kolejne adresy w miarę rozbudowy sieci.

Według operatora, jako pierwsi z jego usług będą mogli skorzystać mieszkańcy powiatów: kieleckiego, bydgoskiego, chełmińskiego, bartoszyckiego, szczycieńskiego, radomszczańskiego, bełchatowskiego, opatowskiego, staszowskiego, sandomierskiego, sieradzkiego, łaskiego, zduńskowolskiego, łowickiego oraz rawskiego.

Uzgodnione z Nexerą warunki współpracy zakładają, że Orange będzie płacić jedynie za wykorzystywaną infrastrukturę, a koszty będą zależne od liczby aktywnych klientów - podano.

Orange Polska nie ma wyłączności na korzystanie z infrastruktury zbudowanej przez Nexerę. W jej zasięgu może pojawić konkurencja.

Orange zakłada, że współpraca z Nexerą dołoży do zasięgu sieci FTTH telekomu w tym roku około 30 tys. gospodarstw domowych - poinformował w odpowiedzi na nasze pytanie Wojciech Jabczyński, rzecznik spółki. W skali obecnego zasięgu usługi światłowodu Orange będzie to niewielka zmiana (1 proc.). W sumie jednak znaczenie kooperacji może być dużo większe.

Do 2020 roku sieć Nexery - czysto hurtowego operatora infrastrukturalnego - obejmie ponad 450 tys. gospodarstw domowych głównie na terenach wiejskich i podmiejskich, z czego 280 tys. będzie budowana przy wykorzystaniu środków unijnych.

Nexera to spółka utworzona przez konsorcjum Nokii i funduszu Infracapital.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA